AI i LEGO? Ta drukarka zamienia tekst w pixelartowe dzieła z klocków

Anna BorzęckaSkomentuj
AI i LEGO? Ta drukarka zamienia tekst w pixelartowe dzieła z klocków

Zapewne wielu z Was marzyło w dzieciństwie, aby dostać klocki LEGO. Ba, niezależnie od tego, czy Wasi rodzice to marzenie spełnili, czy też nie, zapewne chętnie kupujecie klocki LEGO w dorosłym życiu, rzecz jasna dla siebie 😉. W końcu, układanie LEGO jest bardzo satysfakcjonujące, niezależnie od tego, czy mowa o układaniu zgodnie z instrukcjami konkretnych zestawów, czy według tego, co podpowiada nam wyobraźnia.

Naprawdę niesamowite jest to, co można stworzyć z użyciem klocków LEGO. Swego czasu ktoś zbudował z klocków LEGO działające PlayStation, jeszcze ktoś inny łódź podwodną. Ponadto natura tych klocków sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by tworzyć z nich obrazy, takie do wieszania na ścianie. Oczywiście ludzka wyobraźnia ma jednak swoje ograniczenia i dlatego ktoś postanowił stworzyć drukarkę, która drukuje z klocków LEGO obrazy… wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Drukarka obrazów z klocków LEGO

Omawiana drukarka jest dziełem youtubera z kanału Creative Mindstorms i nosi nazwę „Pixelbot 3000”. Powstała ona przy użyciu komponentów LEGO Mindstorms i wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji od Open AI, a dokładniej mówiąc możliwości modelu DALL-E 3.

W jaki sposób ta maszyna działa? Oczywiście, najpierw użytkownik musi skorzystać z generatora obrazów DALL-E 3, by uzyskać pożądany obraz. Następnie obraz ten zostaje przekształcony przez program, tak aby miał wymiary 32 x 32 pikseli i zawierał tylko te kolory, które LEGO posiada w swojej palecie. Potem dzieje się magia – Pixelbot 3000 zamienia obraz z ekranu komputera w faktyczny obraz, wykonany z klocków LEGO.

Imponująca maszyna

Rzecz jasna, zanim Pixelbot 3000 przyjął swój ostateczny kształt, jego twórca wprowadził wiele zmian w jego designie. Początkowo drukarka miała wykorzystywać klocki LEGO 1 x 1 jako substytuty pikseli na płytce 16 x 16. Taka rozdzielczość nie jest jednak imponująca, więc maszyna została przebudowana, by wykorzystywała siatkę 32 x 32.

Twórca drukarki wykorzystał swoje doświadczenie pozyskane przy pracach nad innymi wynalazkami z klocków LEGO i skonfigurował ją tak, by jej płytka przesuwała się na dwóch spiralnych wałkach. Te zapewniają bowiem wysoką stabilność i równomierność ruchu. Mechanizm podający „płytki-piksele” to zoptymalizowana wersja projektu innego konstruktora, ulepszona w tym przypadku przez zastosowanie dźwigni podnoszących LEGO Technic.

LEGO drukarka
Obraz powstający z użyciem drukarki Pixelbot 3000. | Źródło: YouTube/Creative Mindstorms

Służy on do płynnego rozprowadzania klocków 1 x 1 w różnych kolorach na specjalnej tacy, skąd są następnie zabierane przez mechanizm chwytający. Mechanizm ten układa je potem w odpowiednich miejscach na płytce bazowej. Rezultat? Wydrukowane z klocków LEGO obrazy, które wyglądają tak dobrze, że można je powiesić na ścianie. Nie wiem jak Wy, ale ja chciałabym mieć taką drukarkę w domu.

Źródło: YouTube/Creative Mindstorms, fot. tyt. YouTube/Creative Mindstorms

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.