Eko Lego
Lego intensyfikuje swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju od 2015 roku. Najpierw firma zaczęła odchodzić od jednorazowych plastikowych opakowań swoich produktów, a potem zainwestowała w bardziej ekologiczne materiały na zabawki. Mowa na przykład o tworzywie o pochodzeniu roślinnym. Pierwszym zestawem, w którym to tworzywo zadebiutowało, był Lego Creator Expert Turbina Wiatrowa Vesta. W zestawie znalazły się wykonane z niego drzewka świerkowe.
Wspomniane tworzywo o pochodzeniu roślinnym jest bioplastikiem wyprodukowanym z trzciny cukrowej pochodzącej ze zrównoważonych źródeł. O ile to świetnie nadaje się na takie elementy jak drzewka, klocki, które mają tworzyć elementy nośne przeróżnych konstrukcji, muszą być znacznie wytrzymalsze. Dlatego Lego postanowiło sięgnąć po plastik z butelek PET.
Klocki Lego z butelek PET
W sumie, naukowcy pracujący dla firmy przetestowali ponad 250 odmian materiału, by w końcu znaleźli to, czego szukali. Opracowali oni nawet tak zwaną „technologię mieszania na żądanie”, by przekształcać plastik z butelek w klocki.
Prototypowe klocki Lego wykonane z plastiku pochodzącego z butelek PET. | Źródło: Lego
„Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem.”, powiedział wiceprezes ds. odpowiedzialności za środowisko w Lego Group, Tim Brooks. „Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest obmyślenie i opracowanie nowych materiałów równie wytrzymałych, trwałych i o takiej samej jakości, co nasze obecne klocki – które pasowałyby do elementów Lego powstałych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postępy, jakich dokonujemy.”
Lego twierdzi, że za sprawą opracowanego przez siebie procesu jest w wstanie przekształcić surowce z pojedynczej plastikowej butelki o pojemności 1 litra w dziesięć klocków 2×4. Rzecz jasna, zanim takie klocki trafią w ręce dzieci, i nie tylko, firma musi poddać je jeszcze licznym testom. Te testy mają potrwać co najmniej rok.
Infografika opisująca proces produkcji klocków z butelek PET. | Źródło: Lego
„Wiemy, że dzieci dbają o środowisko i chcemy uczynić nasze produkty bardziej ekologicznymi.”, informuje Brooks. „Mimo że minie trochę czasu, zanim te będą mogły bawić się klockami wykonanymi z przetworzonego plastiku, chcemy, by te wiedziały, że nad nimi pracujemy. Eksperymenty i porażki to ważny element uczenia się i tworzenia innowacji. Dzieci budują, przebudowują, lub niszczą konstrukcje z klocków Lego. My robimy to samo w naszym laboratorium.”
Mam nadzieję, że na produkcji klocków z przetworzonego plastiku dążenia Lego do większej ekologiczności się nie skończą. Oby ostatecznie firma całkowicie z plastiku zrezygnowała.
Źródło: Lego, fot. tyt. Lego