Ułatwienia dla „małego 5G”
We have adopted new rules paving the way for 5G network infrastructure. They aim to simplify and accelerate the rollout of 5G while protecting people’s health and safety.
5G will be key for Europe’s development and recovery from the #coronavirus.
More: https://t.co/NdgQ5gTTfM pic.twitter.com/xDMGOwZZK1
— European Commission (@EU_Commission) June 30, 2020
Zamiast długotrwałego procesu, kraje członkowskie będą musiały jedynie przeprowadzać nadzór nad nowymi punktami, choć nie określono szczegółów, w jaki sposób miałoby to wyglądać. W tej kwestii sprawa jest już w pełni w rękach władz poszczególnych krajów Unii Europejskiej, ale oczywiście nadzór będzie czymś o wiele mniej skomplikowanym niż obecna ścieżka biurokratyczna.
Nowe możliwości także dzięki małym antenom
Gdyby nie wspominany nadzór krajowych organów, z powodów niskiej mocy i uproszczenia wymogów, można by było je porównać do zakładania routerów bezprzewodowych w domach i firmach. Te po prostu kupujemy i odpowiednio konfigurujemy, montujemy w dogodnej lokalizacji. W końcu po kupieniu routera włączeniu bezprzewodowego udostępniania Internetu w smartfonie nie udajemy się do urzędu.
Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego Thierry Brenton stwierdził, że nowopowstające sieci 5G są kluczowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego w całej Europie. Według Brentona, 5G umożliwi wdrażanie zupełnie nowych usług związanych ze służbą zdrowia, transportem, energetyką czy edukacją i wieloma innymi gałęziami gospodarki. Większa pojemność i mniejsze opóźnienia sieci 5G, to także ułatwienia w budowaniu infrastruktury inteligentnych miast czy używaniu najróżniejszych smart sprzętów, a także lepszy rozwój rynku autonomicznych pojazdów.