Marsjański łazik NASA zdał kolejny test. Czas na misję

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Marsjański łazik NASA zdał kolejny test. Czas na misję
{reklama-artykul}
NASA przeprowadziła kolejne testy, które zbliżają łazika do postawienia swoich nóg na powierzchni Marsa. Łazik, który trafi na Czerwoną Planetę został sprawdzony w Jet Propulsion Laboratory. Tym razem inżynierowie chcieli potwierdzić umiejętności sprzętu w kontekście poruszani się. Okazuje się, że konstrukcja wykonała wszystkie zadania w sposób nie budzący zastrzeżeń i oficjalnie uzyskała „prawo jazdy”, które pozwoli jej poruszać się po powierzchni Marsa.

Główny inżynier projektu łazika, Rich Rieber potwierdził, iż sprzęt bezproblemowo przetoczył się do przodu i tyłu po małych rampach w laboratorium – łazik skręcił również w miejscu i ustawił się zgodnie z życzeniem inżynierów. Kolejne testy pojazdu odbędą się już gdzie indziej: mianowicie na samej powierzchni Marsa, w którego kierunku łazik zostanie wystrzelony już w 2020 roku. Przeprowadzone przez NASA testy jednoznacznie udowodniły, iż konstrukcja sprzętu może działać pod własnym ciężarem i na zasadzie autonomicznej.

nasalazik2

Oczekuje się, iż misja łazika na Marsa rozpocznie się w lipcu lub sierpniu 2020 roku – lądowanie zostało zaplanowane na 2021 rok. Cel misji obejmuje przeszukiwanie planety w poszukiwaniu śladów życia mikrobiologicznego. Naukowcy chcą także lepiej poznać klimat oraz geologię Marsa a także zebrać próbki do badań, które posłużą do lepszego zrozumienia środowiska panującego na Czerwonej Planecie. Także w kontekście przyszłych misji załogowych.

Marsjański łazik został wyposażony w sześć super-wytrzymałych kół oraz specjalny układ zawieszenia, który pozwoli łatwiej pokonywać skalistą powierzchnię planety. Konstrukcja ma także pozwolić na przechylenie się o 45 stopni bez ryzyka wywrócenia. W ciągu 24 godzin pojazd ma być w stanie pokonać około 200 metrów – to całkiem niezły wynik.

Niestety będziemy musieli jeszcze trochę poczekać zanim otrzymamy pierwsze informacje przekazane przez łazika na powierzchnię naszej planety. Wszystko jest jednak na dobrej drodze, aby misja NASA poszła zgodnie z planem.

Źródło: NASA

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.