Microsoft stworzył model AI dla CIA. Jedna z cech zaskakuje

Aleksander PiskorzSkomentuj
Microsoft stworzył model AI dla CIA. Jedna z cech zaskakuje

Microsoft przedstawił amerykańskim służbom wywiadowczym nowy, specjalny model sztucznej inteligencji, który został zaprojektowany do wykonywania konkretnych zadań. Cała technologia została oparta na ChatGPT-4. Model zaprezentowano podczas 2024 SCSP AI Expo for National Competitiveness. Do czego CIA będzie mogło wykorzystać opisywane rozwiązanie? 

William Chappell, dyrektor ds. technologii i misji strategicznych w firmie Microsoft, podkreślił wyjątkowość wspomnianego modelu. Zwrócił uwagę, iż AI jest w tym przypadku Izolowana co oznacza, że nie jest podłączona do internetu. Znajduje się w specjalnej sieci, do której dostęp ma tylko rząd USA. Chapell dodał, że tego typu separacja zapobiega nieumyślnemu ujawnieniu przez model wrażliwych danych na podstawie zapytań, na których sama technologia jest szkolona.

AI dla rządu

Generatywne modele sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, są pożądane przez agencje wywiadowcze, ale ich nieodłączne zagrożenia bezpieczeństwa sprawiają, że nie nadają się one do obsługi “tajnych” danych. Chappell zapewnił redakcję serwisu Bloomberg, iż nowy model GPT-4 jest bezpieczny – dzięki konfiguracji chmury „air-gapped”. To rozwiązanie uniemożliwia modelowi uczenie się z przesłanych plików, a tym samym zapobiega integracji poufnych informacji.

Inicjatywa Microsoftu w kierunku CIA jest pierwszą tego typu w historii – specjalnie zaprojektowaną AI do przetwarzania danych niejawnych. Jest to także pierwszy duży model językowy działający całkowicie w trybie offline. Chociaż CIA uruchomiła w zeszłym roku podobne narzędzie AI do przetwarzania publicznie dostępnych danych, nie zostało ono użyte z materiałami niejawnymi. Inne agencje, takie jak Pennsylvania Office of Administration, również wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję do obsługi danych jawnych.

Microsoft walczy ze swoją reputacją 

Microsoft miał podobno zainwestować 18 miesięcy w opracowanie modelu GPT-4 dla CIA. Firma przeprowadziła również w tym celu modernizację superkomputera w stanie Iowa. Pomimo tego, że sam model on od niespełna kilku dni, nadal wymaga szerokiego zatwierdzenia przez społeczność wywiadowczą.

Wprowadzenie modelu dla CIA pojawia się w trudnym momencie dla reputacji Microsoftu w zakresie cyberbezpieczeństwa. Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego niedawno skrytykował jego praktyki firmy za ujawnienie e-maili wysoko postawionych urzędników. Dyrektor generalny Satya Nadella podkreślił, że firma ponownie skupiła się na zabezpieczeniu swoich systemów – po krytycznej ocenie departamentu.

Pomimo tego, Microsoft pozostaje aktywnie zaangażowany w rozwój narzędzi AI dla aplikacji rządowych. W kwietniu pisałem dla Was o tym, iż wariant DALL-E Microsoftu na chmurze Azure jest promowany jako potencjalne narzędzie dedykowane dla Departamentu Obrony.

Widać więc, że sztuczna inteligencja na dobre wchodzi na wysokie szczeble.

źródło: Yahoo / fot. Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.