Mielec może być kolejnym Kraśnikiem? Radni będą obradować nad 5G i PEM

Jan DomańskiSkomentuj
Mielec może być kolejnym Kraśnikiem? Radni będą obradować nad 5G i PEM
{reklama-artykul}W ostatnim czasie zrobiło się głośno o Kraśniku w kontekście 5G, WiFi czy ogólnie rozumianej bezprzewodowej komunikacji, gdzie jak wiemy radni mieli mocne wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa stosowania takich technologii. Finalnie najgorszy scenariusz nie ziścił się, ale środowisko przeciwdziałające 5G, telefonii komórkowej i WiFi dostało zdecydowanie mocny medialny posłuch.

Do Rady Miasta w Mielcu wpłynął apel anty 5G

Kolejnym placem boju może stać się Mielec. Jak podaje lokalny portal hej.mielec, jeszcze we wrześniu do tamtejszej Rady Miejskiej wpłynęła petycja osoby prywatnej, którą można zaliczyć do obozu sceptyków 5G czy ogólniej fal elektromagnetycznych. Nie wiadomo, kto konkretnie wystosował pismo, bo Urząd Miasta ze względu na obowiązujące przepisy RODO nie chce wyjawić personaliów. Sprawą radni zajmą się podczas najbliższej sesji już jutro (czwartek 26 listopada).

Autor odnosi się do licznych protestów w sprawach 5G i rzekomego nieprzebadania technologii, a także podwyższenia polskich norm PEM. Jak możemy przeczytać „używane mają być nowe częstotliwości stosowane w technologii 5G, które nie były do tej pory używane w tak masowej skali, a generowane fale milimetrowe nie były nigdy badane pod kątem wpływu na zdrowie mieszkańców. (…) Minister z Belgii zapowiedziała, że w Brukseli ludzie nie będą traktowani jak świnki morskie i nie podda ich eksperymentom. Dzieje się tak już wielu miastach a także krajach (Słowenia).

5G5G, to po prostu rozwój dotychczasowej technologii telekomunikacyjnej, ale temat jest gorący / foto. Pixabay

Prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu uspokaja


Zapewne nieznany mieszkaniec chciałby urzeczywistnienia się opisywanej sytuacji na gruncie Mielca. Oczywiście nie wiadomo, jaka będzie finalna decyzja władz miasta. Niemniej do redakcji portalu hej.mielec i władz samorządowych Mielca zaapelowała też druga strona. Prof. dr. hab. inż. Andrzej Krawczyk, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu, apeluje o rozwagę i dojście do głosu nauce.

Jak zaznaczył wskazując nawet na bardzo zbliżoną długość fali do od dłuższego czasu powszechnie stosowanych technologii- „W świetle tego, co wynika z obliczeń długości fali, nie ma żadnej potrzeby prowadzenia jakichkolwiek specjalnych badań dotyczących technologii 5G. W odniesieniu do pola elektromagnetycznego jako takiego przeprowadzono bardzo dużo badań epidemiologicznych, in vivo, in vitro, wykonano szereg badań w oparciu o modele matematyczne, i większość tych badań, spełniających wszystkie warunki rzetelności naukowej, nie wskazuje na „niszczący nasze zdrowie i życie” wpływ pola elektromagnetycznego.


Co na to mieszkańcy Mielca?


Przeglądając komentarze pod obiema wiadomościami na wspominanym portalu, można zauważyć więcej głosów za 5G niż przeciw tej technologii. Pod artykułami włączono sondę z pytaniem „Czy Rada Miejska w Mielcu powinna przyjąć apel w sprawie 5G, a szczególnie ochrony zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniami?” Stan na godzinę 19:45 potwierdza, że mieszkańcy (przynajmniej ci oddający głosy na witrynie) są pozytywnie nastawieni do technologii telekomunikacyjnych. Przeciwnych apelowi głosów jest 63 proc., a pozytywnych 38 proc. (suma 101 proc. wynika zapewne z niedoskonałości metody zaokrąglania).


Zobacz również:
 Odkurzacz jak szpieg. Nie ma mikrofonu, a może podsłuchiwać

Źródło: hej.mielec (1) (2) / Foto: Pixabay

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.