Nadchodzą skafandry kosmiczne nowej generacji

Aleksander PiskorzSkomentuj
Nadchodzą skafandry kosmiczne nowej generacji
NASA wybrała dwie amerykańskie firmy, które będą odpowiedzialne za projekt i budowę kombinezonów kosmicznych nowej generacji. Te mają posłużyć astronautom w ramach nadchodzących misji księżycowych oraz programu Artemis.

Kontrakty ogłoszone przez NASA uzyskały takie marki, jak Axiom Space z Teksasu oraz Collins Aerospace z Karoliny Północnej. Zaledwie dwa przedsiębiorstwa były w stanie podołać wymaganiom narzuconym przez inżynierów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

Bardziej wytrzymałe i zwiększające mobilność

“Dzięki dwóm kontraktom NASA i partnerzy opracowują zaawansowane, niezawodne kombinezony kosmiczne, które pozwolą ludziom na eksplorację kosmosu w sposób niespotykany do tej pory.” – przekazała Vanessa Wyche, dyrektor Centrum Kosmicznego Johnsona w Houston.

To również nie pierwszy raz, kiedy NASA bezpośrednio współpracuje z niezależnymi, prywatnymi partnerami nad rozwojem swoich pomysłów oraz technologii. Zarówno Axiom, jak i Collins zostały wybrane do realizacji kontraktów o łącznej wartości 3,5 miliarda dolarów. Każde z przedsiębiorstw miało również zainwestować w pomysł NASA swoje własne środki, co finalnie niemal na pewno podbije koszt stworzenia nowej generacji kombinezonów kosmicznych.

Opisywane kontrakty obowiązują do 2034 roku jednak pierwsze działające prototypy i technologie zobaczymy na pewno wcześniej niż za dekadę. Partnerzy komercyjni NASA nie mają łatwego zadania – wymagania Agencji są ponoć bardzo wysokie i związane głównie z bezpieczeństwem astronautów oraz nowym projektem skafandra zapewniającym większą mobilność i łatwiejsze poruszanie się astronautów.

Firma Collins Aerospace będzie współpracować nad nowymi kombinezonami z markami, które były odpowiedzialne pięć dekad temu za skafandry, które pozwoliły ludziom wylądować na powierzchni Księżyca.

Czytaj też: NASA i ESA niebawem pokażą pierwsze kolorowe zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba

Zarówno Axiom, jak i Collins widzą w kontraktach NASA ogromną szansę na zrewolucjonizowanie dotychczas dostępnej technologii skafandrów kosmicznych.

Czy uda się stworzyć coś, co faktycznie będzie przełomowe? Na to musimy wszyscy jeszcze trochę poczekać.

Źródło: NASA / fot. NASA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.