Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów. Rozpocznie się w 2026 roku

Aleksander PiskorzSkomentuj
Nadchodzi rewolucja w świecie procesorów. Rozpocznie się w 2026 roku
TSMC oficjalnie potwierdziło ogromną zmianę, która zrewolucjonizuje rynek procesorów oraz półprzewodników. Tajwańska firma zapowiedziała, iż rozwój układów tworzonych w procesie zaledwie 2 nanometrów przebiega zgodnie z planem. Te informacje oznaczają, że już za kilka lat na rynku pojawi się zupełnie nowa architektura, która wywróci do góry nogami komputery oraz urządzenia przenośne.

Dlaczego to takie istotne?

TSMC zapowiada procesory 2 nm

Informacja dotycząca rozwoju układów opartych na architekturze 2 nm pochodzi od C.C Weia, dyrektora naczelnego TSMC i została ujawniona podczas konferencji dotyczącej wyników finansowych firmy. Czipy o wielkości 2 nanometrów miałyby wejść do masowej produkcji już w 2025 roku – pierwsze sprzęty korzystające z tego typu układów moglibyśmy więc zobaczyć już w pierwszej połowie 2026 roku.

TSMC po raz pierwszy informowało o rozwoju układów 2 nm w 2020 roku jednak do tej pory Tajwańczycy nie zdradzili zbyt dużej ilości szczegółów na ich temat. Teraz wiadomo, że nowe procesory firmy będą bazowały na tranzystorach typu gate-all-around (GAA), co oznacza zmianę względem dotychczas wykorzystywanej technologii Fin FIeld-Effect Transistor (FinFET). Układy TSMC dalej będą wytwarzane z wykorzystaniem litografii EUV.

procesory2nm2
fot. Christian Wiediger – Unsplash.com

Niestety Tajwańczycy nie podzielili się żadną, prawdopodobną specyfikacją swoich procesorów oraz wyliczeniami, które pozwoliłyby nam zobaczyć, jak będzie wyglądała ich energooszczędność. Co ciekawe, TSMC nie jest jedyną marką, która pracuje nad podobnymi układami. W grze znajduje się także amerykański IBM, któremu udało się zmieścić 50 miliardów tranzystorów na układzie scalonym wielkości paznokcia.

Czytaj też: Procesory Intel 12. generacji po osadzeniu w płycie głównej przypominają banany

Jedno jest pewne: wszyscy producenci zdają sobie sprawę, iż muszą zmierzać w kierunku coraz mniejszych procesów technologicznych. Przejście z 7 na 5 nanometrów było oczywistością. Teraz czekają nas 3 nanometry, a finalnie 2. Zmniejszanie wielkości układów przyczynia się do mniejszego zużycia energii i podniesienia pułapu wydajności.

A przecież finalnie każdy chce być najszybszy i najlepszy, prawda?

Źródło: SeekingAlpha / fot. Ryan – Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.