Pływająca turbina wiatrowa z Chin już działa i wykorzystuje energię huraganów

Marta BorkowskaSkomentuj
Pływająca turbina wiatrowa z Chin już działa i wykorzystuje energię huraganów

Chińska firma MingYang Smart Energy właśnie dokonała czegoś niezwykłego. Wprowadziła na rynek największą na świecie pływającą platformę turbin wiatrowych. Ich nowy projekt, OceanX, może zrewolucjonizować sposób, w jaki pozyskujemy energię wiatrową.

Co to jest OceanX?

OceanX to innowacyjna platforma z dwiema turbinami wiatrowymi, które razem mają moc 16,6 MW. Jest to ogromna konstrukcja w kształcie litery „V”, która może wytworzyć aż 54 000 megawatogodzin energii rocznie. To wystarcza, aby zasilić około 30 000 domów w Chinach. Platforma została uruchomiona w porcie Guangzhou w południowych Chinach.

Projekt jest wynikiem współpracy MingYang Smart Energy z Huangpu Wenchong Shipbuilding Company i China State Shipbuilding Corporation. W 2020 roku przetestowano prototyp w skali 1:10, a w tym roku ukończono instalację pełnowymiarowej wersji. Konstrukcja w kształcie litery „V” z dwoma turbinami o średnicy łopat wynoszącej 182 metry jest zamocowana na platformie w kształcie litery „Y”. Ta struktura jest wyjątkowo stabilna, nawet na głębokościach powyżej 35 metrów.

Turbina wiatrowa MingYang Smart Energy OceanX / Źródło: Screen, YT

Wytrzymałość na ekstremalne warunki

Turbinę wiatrową zaprojektowano w ten sposób, aby wytrzymała ekstremalne warunki pogodowe. W tym huragany kategorii 5 z wiatrem o prędkości do 260 km/h i falami o wysokości do 30 metrów. Nawet w takich warunkach platforma może nadal produkować energię, co jest niesamowitym osiągnięciem technologicznym.

Przesuwanie turbin wiatrowych na morze ma wiele zalet. Po pierwsze, nie zajmują one cennego miejsca na lądzie, które może być wykorzystane do innych celów, takich jak rolnictwo. Po drugie, wiatry na morzu są zazwyczaj silniejsze, co oznacza, że mogą one generować więcej energii.

MingYang Smart Energy stawia nowe standardy w energetyce wiatrowej. Ich turbiny, o średnicy od 260 do 292 metrów, mogą wytworzyć energię równą powierzchni dziewięciu boisk piłkarskich. Roczna zdolność produkcyjna w regionie Guangdong wynosi 80 milionów kWh, co wystarcza do zasilenia 96 000 domów i zmniejszenia emisji CO2 o 66 000 ton.

Źródło: LinkedIN

Udostępnij

Marta BorkowskaPasjonatka fotografii, książek i filmów. Zafascynowana nowościami technicznymi, światem nauki oraz tajemnicami kosmosu, ciągle poszukuję inspiracji i nowych tematów do swoich tekstów.