NASA dzieli się szczegółami Oriona – statku, który zabierze ludzi na Księżyc

Aleksander PiskorzSkomentuj
NASA dzieli się szczegółami Oriona – statku, który zabierze ludzi na Księżyc
Już niebawem NASA przeprowadzi pierwsze testy oraz rozpocznie dziewiczy start swojej ogromnej rakiety – Space Launch System. Na jej szczycie znajdzie się miejsce dla statku kosmicznego Orion, który będzie odpowiadał między innymi za lądowanie astronautów na Księżycu.

NASA postanowiła się podzielić większą ilością szczegółów związanych z Orionem. Czym może pochwalić się ta konstrukcja?

Orion – statek, który zabierze nas na Księżyc i Marsa

Misja NASA Artemis I oznacza początek nowej, ekscytującej ery i eksploracji kosmosu. Nowe misje będą możliwe dzięki statkowi kosmicznemu Orion, który w swoim teście wykona bezzałogowy przelot na Księżyc, a następnie powróci na Ziemię podczas sześciotygodniowej misji testowej.

Załogowy moduł Oriona został skonstruowany przez firmę Lockheed Martin, a jego moduł serwisowy był wspierany przez takich gigantów, jak na przykład Airbus Defence and Space. Film, który możecie zobaczyć poniżej przedstawia szczegółowy wygląd wspomnianego statku kosmicznego.

Moduł załogowy Oriona może pomieścić do czterech astronautów. Za zasilanie odpowiadają cztery główne silniki oraz osiem silników pomocniczych. Orion posiada również swoiste “skrzydła” zasilane energią słoneczną. Na materiale wideo możemy podejrzeć także działanie systemu bezpieczeństwa, który w razie awarii wystrzeli kapsułę z astronautami w bezpieczne miejsce i pozwoli im wylądować przy pomocy wbudowanego spadochronu.

NASA twierdzi, iż Orion czerpie co najlepsze z ostatnich 50 lat rozwoju nowych technologii kosmicznych oraz wszystkich lotów wykonanych przez amerykańską agencję. Orion ma być też swoistym modelem referencyjnym do tworzenia kolejnych statków kosmicznych w przyszłości.

Start SLS zapowiadany na koniec sierpnia tego roku zapowiada się naprawdę imponująco – szczególnie biorąc pod uwagę moc samej rakiety oraz ciąg jaki jest ona w stanie wytworzyć. NASA udostępni livestream z całego wydarzenia, także jeśli jesteście zainteresowani, to spokojnie będziecie mogli zobaczyć opisywany moment w czasie rzeczywistym na swoich komputerach i telefonach.

Źródło: NASA / fot. NASA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.