Pewnego dnia opisywana konstrukcja ma zostać wykorzystana do rozmieszczenia ładunków na Marsie oraz innych planetach znajdujących się w Układzie Słonecznym.
LOFTID wystartuje jeszcze w tym roku
NASA wystrzeli konstrukcję LOFTID na orbitę okołoziemską i sprawdzi, jak cały sprzęt zachowuje się w warunkach panujących nad naszą planetą. Głównym zadaniem LOFTID jest zmniejszenie oporu aerodynamicznego i powstającej wraz z nim wysokiej temperatury podczas opadania na powierzchnię planety.
fot. NASA
Dzięki swoim dużym rozmiarom, LOFTID ma pozwolić statkom kosmicznym na szybsze spowolnienie podczas wchodzenia w atmosferę – tym samym zmniejszając intensywność ciepła, na które narażona jest delikatna elektronika oraz sprzęty przeznaczone do badań naukowych. Na swojej stronie internetowej NASA zwraca uwagę, że LOFTID może posłużyć w przyszłości do wielu różnych misji – w tym tych w kierunku Marsa, Wenus czy Tytana.
1 listopada tego roku NASA wystrzeli LOFTID na orbitę okołoziemską i pozwoli konstrukcji “zejść” na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osłonę termiczną czekają kolejne testy, a finalnie technologia ta zostanie wykorzystana podczas następnej misji Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.
Masywna osłona termiczna od NASA może nie wyeliminuje w przyszłości wszystkich problemów z lądowaniem na innych planetach, ale na pewno zmniejszy obawy inżynierów związane z potencjalnym uszkodzeniem łazików i statków kosmicznych.
Źródło: NASA / fot. NASA