NASA niebawem przetestuje ogromną osłonę termiczną. Do czego posłuży?

Aleksander PiskorzSkomentuj
NASA niebawem przetestuje ogromną osłonę termiczną. Do czego posłuży?
NASA kontynuuje swoje wysiłki w celu rozwoju technologii przeznaczonych dla przyszłych misji kosmicznych. Całkiem niedawno Agencja z powodzeniem rozbiła statek kosmiczny o asteroidę w ramach misji DART, a teraz ma zamiar przetestować ogromną osłonę termiczną.

Pewnego dnia opisywana konstrukcja ma zostać wykorzystana do rozmieszczenia ładunków na Marsie oraz innych planetach znajdujących się w Układzie Słonecznym.

LOFTID wystartuje jeszcze w tym roku

NASA wystrzeli konstrukcję LOFTID na orbitę okołoziemską i sprawdzi, jak cały sprzęt zachowuje się w warunkach panujących nad naszą planetą. Głównym zadaniem LOFTID jest zmniejszenie oporu aerodynamicznego i powstającej wraz z nim wysokiej temperatury podczas opadania na powierzchnię planety.

Dla przykładu, atmosfera Marsa jest znacznie mniej gęsta niż ziemska, co sprawia, że proces spowalniania statków kosmicznych jest bardzo trudny. Atmosfera jest bowiem zbyt cienka, aby wyhamować statki i łaziki tak szybko, jak ma to miejsce na Ziemi. Wejście w atmosferę Marsa jest więc bardziej ryzykowne i wymaga większej ochrony sprzętu – w tym właśnie ma pomóc osłona termiczna rozwijana przez NASA.

loftid2
fot. NASA

Dzięki swoim dużym rozmiarom, LOFTID ma pozwolić statkom kosmicznym na szybsze spowolnienie podczas wchodzenia w atmosferę – tym samym zmniejszając intensywność ciepła, na które narażona jest delikatna elektronika oraz sprzęty przeznaczone do badań naukowych. Na swojej stronie internetowej NASA zwraca uwagę, że LOFTID może posłużyć w przyszłości do wielu różnych misji – w tym tych w kierunku Marsa, Wenus czy Tytana.

1 listopada tego roku NASA wystrzeli LOFTID na orbitę okołoziemską i pozwoli konstrukcji “zejść” na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, osłonę termiczną czekają kolejne testy, a finalnie technologia ta zostanie wykorzystana podczas następnej misji Amerykańskiej Agencji Kosmicznej.

Masywna osłona termiczna od NASA może nie wyeliminuje w przyszłości wszystkich problemów z lądowaniem na innych planetach, ale na pewno zmniejszy obawy inżynierów związane z potencjalnym uszkodzeniem łazików i statków kosmicznych.

Źródło: NASA / fot. NASA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.