NASA: pierwsi astronauci na Marsie spędzą tam około 30 dni

Aleksander PiskorzSkomentuj
NASA: pierwsi astronauci na Marsie spędzą tam około 30 dni
Amerykańska Agencja Kosmiczna ujawniła kilka ze swoich głównych celów związanych z eksploracją Marsa przez astronautów. Nowy koncept został także udostępniony szerszej publiczności do oceny.

Celem NASA jest wysłanie astronautów na Czerwoną Planetę w okolicach 2040 roku. Urzeczywistnienie tej wizji będzie nie lada wyzwaniem. Czas podróży w obie strony wyniesie bowiem około 500 dni.

Jakie problemy NASA widzi w misji na Marsa?

Pierwszym z nich będzie brak grawitacji – obecnie rozwijane statki kosmiczne będą musiały poradzić sobie z działaniem w takich warunkach, a sami astronauci muszą otrzymać narzędzia do utrzymania ciała w dobrej kondycji fizycznej. Grawitacja Marsa ma moc około jednej trzeciej grawitacji ziemskiej. Jednym z rozwiązań opisywanego problemu może być umieszczenie astronautów w specjalnym łaziku “pod ciśnieniem”.

Na ten moment NASA przewiduje, że na Czerwoną Planetę astronauci dotrą za pośrednictwem specjalnego statku kosmicznego wyposażonego w przestrzeń do komfortowego mieszkania. W długiej podróży mają wziąć udział cztery osoby. Na powierzchni Marsa na załogę czekałoby już 25 ton zaopatrzenia i sprzętu dostarczonego przez poprzednią, autonomiczną misję.

Wśród sprzętu czekającego na powierzchni Marsa astronauci mieliby znaleźć m.in specjalnie zaprojektowany załogowy pojazd pozwalający odlecieć ponownie w kierunku Ziemi.

NASA nie ogłosiła jeszcze żadnego kontraktu związanego z rozwojem konkretnych urządzeń i technologii potrzebnych do zrealizowania swoich marsjańskich ambicji. Agencja skupia się obecnie na sukcesie misji Artemis I w ramach której ludzie ponownie powrócą na Księżyc, a stopę na naszym naturalnym satelicie postawi pierwsza kobieta w historii.

Można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat NASA będzie intensywnie skupiać się na projektach oraz pomysłach, które pozwolą jej z powodzeniem wysłać załogową misję na Marsa.

Ciekawe czy NASA uda się dokonać tego szybciej od Elona Muska i SpaceX.

Źródło: NASA / fot. NASA/Pat Rawlings

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.