Celem NASA jest wysłanie astronautów na Czerwoną Planetę w okolicach 2040 roku. Urzeczywistnienie tej wizji będzie nie lada wyzwaniem. Czas podróży w obie strony wyniesie bowiem około 500 dni.
Jakie problemy NASA widzi w misji na Marsa?
Pierwszym z nich będzie brak grawitacji – obecnie rozwijane statki kosmiczne będą musiały poradzić sobie z działaniem w takich warunkach, a sami astronauci muszą otrzymać narzędzia do utrzymania ciała w dobrej kondycji fizycznej. Grawitacja Marsa ma moc około jednej trzeciej grawitacji ziemskiej. Jednym z rozwiązań opisywanego problemu może być umieszczenie astronautów w specjalnym łaziku “pod ciśnieniem”.
Wśród sprzętu czekającego na powierzchni Marsa astronauci mieliby znaleźć m.in specjalnie zaprojektowany załogowy pojazd pozwalający odlecieć ponownie w kierunku Ziemi.
NASA nie ogłosiła jeszcze żadnego kontraktu związanego z rozwojem konkretnych urządzeń i technologii potrzebnych do zrealizowania swoich marsjańskich ambicji. Agencja skupia się obecnie na sukcesie misji Artemis I w ramach której ludzie ponownie powrócą na Księżyc, a stopę na naszym naturalnym satelicie postawi pierwsza kobieta w historii.
Można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat NASA będzie intensywnie skupiać się na projektach oraz pomysłach, które pozwolą jej z powodzeniem wysłać załogową misję na Marsa.
Ciekawe czy NASA uda się dokonać tego szybciej od Elona Muska i SpaceX.
Źródło: NASA / fot. NASA/Pat Rawlings