NASA robi kolejny krok w celu uruchomienia projektu Gateway

Aleksander PiskorzSkomentuj
NASA robi kolejny krok w celu uruchomienia projektu Gateway
NASA oficjalnie potwierdziłą, iż CPASTONE CubeSat z powodzeniem ukończył swój pierwszy manewr wejścia na orbitę. Osiągnięcie to stawia Amerykańską Agencję Kosmiczną o krok bliżej od uruchomienia swojej stacji kosmicznej Gateway, która w przyszłości ma posłużyć jako baza dla misji załogowych.

Oprócz tego, Gateway będzie swoistym “pośrednikiem” pomiędzy ZIemią a Księżycem.

CAPSTONE jako krok do większego celu

“Big news!” – tak całą sytuację skomentował na swoim Twitterze szef NASA Bill Nelson. Misja CAPSTONE dotarła na swoją orbitę przy Księżycu i zakończyła zaprogramowany wcześniej manewr. Sam statek kosmiczny będzie teraz kontynuował “optymalizację” swojego lotu, tym samym testując miejsce, w którym w przyszłości będzie latać także wspomniana stacja kosmiczna – Gateway.

Obecnie CAPSTONE jest pierwszym satelitą, który testuje proponowaną orbitę dla Gateway i tym samym odgrywa kluczową rolę w programie Artemis. Zespół operacyjny misji CAPSTONE potwierdził, iż satelita odpalił swoje silniki i skorygował tor lotu, aby znaleźć się na tak zwanej orbicie NRHO. W ciągu najbliższych pięciu dni CAPSTONE wykona dwa dodatkowe manewry, aby poprawić swój tor lotu. Dane zebrane z lotu pozwolą NASA zaplanować rozmieszczenie stacji Gateway w ciągu kilku najbliższych lat.

Pozytywne wiadomości pojawiają się w tym samym tygodniu, w którym NASA ma zamiar przeprowadzić dziewiczy start swojej rakiety Space Launch System. Tej samej, która finalnie wyniesie astronautów w kierunku Księżyca. Rakieta SLS będzie napędzać statek kosmiczny Orion. Jeśli misja się powiedzie, następna z nich zostanie wykonana z załogą na pokładzie.

Już w 2025 roku astronauci i astronautki mają wykorzystać stację kosmiczną Gateway jako przystanek pomiędzy Ziemią a Księżycem. Następnie NASA chce wykorzystać swoje technologie, aby rozpocząć budowanie stałej bazy na powierzchni Księżyca. To wszystko jednak totalnie odległe plany.

Źródło: Twitter / fot. NASA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.