Teraz, świętując 20 lat pracy Zaawansowanej Kamery Przeglądowej, NASA podzieliła się próbką najciekawszych spośród 125 tysięcy zdjęć, jakie udało się dzięki niej uzyskać. Gdyby nie ona, dzisiaj wiedzielibyśmy o zjawiskach zachodzących we Wszechświecie znacznie, znacznie mniej.
Historia ACS
Zaawansowana Kamera Przeglądowa (ACS) została zaprojektowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Zbudowali ją zaś i gruntownie przetestowali badacze z przedsiębiorstwa Ball Aerospace & Technologies oraz Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda NASA. Ostateczną weryfikację gotowości do lotu w kosmos urządzenie przeszło w Centrum Kosmicznym Johna F. Kennedy’ego, po czym zostało umieszczone w ładowni wahadłowca Columbia.
ACS wystrzelono w przestrzeń kosmiczną 1 marca 2002 roku, w ramach misji serwisowej 3B (STS-109). Na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a zamontowano ją 7 marca tego samego roku, zastępując inny instrument – Faint Object Camera (FOC). Koszt Zaawansowanej Kamery Przeglądowej szacowano wówczas na 86 milionów dolarów.
Najlepsze zdjęcia z ACS według NASA
Zaawansowana Kamera Przeglądowa (ACS) to instrument bardzo wszechstronny, który na przestrzeni lat dostarczył mnóstwo cennych zdjęć i danych – zdjęć i danych, które pozwoliły posunąć astrofizykę do przodu. Spośród fotografii, które z okazji jej 20-lecia postanowiła wyróżnić NASA, najmocniej dech w piersiach zapiera ta przedstawiająca Wielką Mgławicę w Orionie. Jest to jej najostrzejsze zdjęcie. Wielka Mgławica w Orionie znajduje się jakieś 1350 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Oriona i prezentuje się naprawdę przepięknie.
Wykonane przez Zaawansowaną Kamerę Przeglądową Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zdjęcie Wielkiej Mgławicy w Orionie. | Źródło: NASA, ESA, M. Robberto, Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team
Na uwagę zasłużyło również zdjęcie przedstawiające tak zwane świetlne echo z gigantycznej gwiazdy V838 Monocerotis znajdującej się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Swego czasu gwiazda ta, z nie do końca znanych powodów, tymczasowo stała się 600 tysięcy razy jaśniejsza niż Słońce. Wówczas jej światło pięknie rozświetliło i uwidoczniło otoczki wcześniej odrzuconej przez nią materii.
Świetlne echo gwiazdy V838 Monocerotis okiem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. | Źródło: NASA, ESA, H.E. Bond (STScI)
Inne fotografie wykonane przez ACS, które NASA zdecydowała się wyróżnić, to zdjęcie Saturna i jego pierścieni, zdjęcie galaktyki spiralnej M51, Mgławicy Orzeł oraz tak zwane Ultragłębokie Pole Hubble’a. Dodatkowe interesujące fotografie pokazała także w umieszczonym powyżej wideo.
Ciekawe jakie zdjęcia Zaawansowana Kamera Przeglądowa zdoła wykonać w przyszłości. Mimo że ona ma 20 lat, a Kosmiczny Teleskop Hubble’a ponad 30 lat, NASA robi wszystko, aby obydwie te maszyny mogły pracować jeszcze jak najdłużej. W kosmos został już wystrzelony Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba’a, jednak Teleskop Hubble’a nadal może dostarczać cennych dla astronomów i astrofizyków danych.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA