Rozwiązania, które przybliżają nas do zmniejszenia emisji oraz zwiększenia ekologii w elektronice zawsze są mile widziane. Naukowcy z koreańskiego Incheon National University stworzyli oryginalne rozwiązanie. które pozwala naładować smartfona korzystając z odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku mamy do czynienia z niewidzialnymi panelami słonecznymi, które będzie można zamontować bez szkody dla estetyki samego urządzenia.
Jak to wszystko działa?
Niewidzialne panele słoneczne naładują smartfony?
Badanie przeprowadzone przez naukowców wskazało, iż są oni w stanie wyprodukować materiał, który będzie wykorzystywał krystaliczne, cienkie warstwy odpowiedzialne za pochłanianie światła. Wszystko to dzięki połączeniu tlenku niklu oraz dwutlenku tytanu. Przezroczysty panel słoneczny jest w stanie pochłaniać światło i przekształcać je w energię elektryczną.
Dwutlenek tytanu to materiał, który jest obecnie stosowany w konwencjonalnych panelach słonecznych – głównie ze względu na małą toksyczność i przyjazność dla środowiska. Energia słoneczna jest równocześnie obecnie najbardziej eksploatowanym tematem – za pomocą Słońca można uzyskać naprawdę sporą ilość energii, w porównaniu do wiatru czy fal.
fot. Angie Warren – Unsplash
Obecne ogniwa słoneczne mają jeden problem – nie posiadają one całkowitej przezroczystości, co w niektórych przypadkach utrudnia zastosowanie tej technologii w sprzętach mobilnych czy innej elektronice. Unikalne właściwości przezroczystych paneli fotowoltaicznych mogą sprawić, że nie tylko smartfony będzie można naładować za pośrednictwem energii słonecznej. Wdrożenie tego typu paneli do powerbanków i innych akcesoriów byłoby tylko i wyłącznie kwestią czasu.
Samo badanie naukowców z Korei jest bardzo obiecujące, ale trzeba pamiętać, że od tego typu odkrycia do komercjalizacji jeszcze długa droga. Nie oznacza to jednak, że nie mamy na co liczyć. Każdy przełom związany z alternatywnym pozyskiwaniem energii jest ważny.
Przeźroczyste panele mogłyby być także bez problemu zintegrowane z tylną obudową smartfonów.
Źródło: ScienceDirect / fot. Prateek Katyal – Unsplash