Nissan łączy siły z NASA. Firma pracuje nad rewolucyjnymi bateriami

Aleksander PiskorzSkomentuj
Nissan łączy siły z NASA. Firma pracuje nad rewolucyjnymi bateriami
Najnowszy raport wskazuje na to, iż Nissan rozpoczął współpracę z NASA przy tworzeniu baterii nowej generacji. Cała technologia została oznaczona jako “all solid state” i skupia się na produkcji akumulatorów bez konieczności wykorzystania metali oraz ziem rzadkich. Nissan chce w ten sposób niejako nadrobić stracony czas (firma delikatnie przespała szansę w segmencie aut elektrycznych).

Nowa strategia ma pomóc Nissanowi przyciągnąć klientów i przede wszystkim zrewolucjonizować rynek baterii.

Jak firma chce tego dokonać?

Nissan i NASA będą współpracować przy akumulatorach półprzewodnikowych

Aby osiągnąć cel w zakresie rozwoju baterii nowej generacji, Nissan otworzy specjalną, pilotażową fabrykę w 2024 roku. Niektóre koncepcje związane z akumulatorami półprzewodnikowymi producenta zostało zaprezentowanych w laboratorium – teraz pora na rozwój komercyjnych rozwiązań. Nissan ma nadzieję, że nowe akumulatory będą w stanie zadebiutować w pojazdach osobowych w okolicach 2028 roku.

Warto pamiętać, że nie tylko Nissan skupia się na rozwoju baterii nowej generacji. W kuluarach robi to także Tesla oraz Panasonic i firma Solid Power. Branża motoryzacyjna tylko czeka na to, kto będzie pierwszy, tym samym podbijając rynek.

nissanbateria2
fot. Maxim Hopman – Unsplash.com

Co ciekawe, do opisywanego pomysłu Nissan zatrudnia konsultantów i naukowców z NASA. Ci mają pomóc firmie stworzyć stabilną konstrukcję baterii, nie wykorzystując przy tym ciekłych elektrolitów oraz drogich metali, takich jak kobalt czy nikiel. Wyeliminowanie dwóch ostatnich materiałów sprawiłoby, iż same baterie stałyby się nie tylko tańsze, ale również mogłyby być tworzone z korzyścią dla środowiska.

Czytaj też: Zasila dom baterią z Tesli Model S. Odłączył się od sieci energetycznej

Do rozwoju nowej generacji baterii Nissan może wykorzystać również superkomputery opierając się o platformy informatyki materiałowej. Tego typu platformy korzystają z dużych baz danych, które na bieżąco dopasowują i mieszają materiały – w celu określenia ich pozytywnych właściwości.

Czy nowoczesny akumulator faktycznie uda się stworzyć? Na konkrety niestety jeszcze poczekamy.

Źródło: CBS / fot. Chuttersnap – Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.