Nowe dowody osobiste – po co odcisk palca?
„Od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej” – ogłosili we wtorek ministrowie Janusz Cieszyński i Paweł Szefernaker.
Nowe dowody osobiste będą dostępne dla obywateli Polski powyżej 12 roku życia i miały ważność 10 lat. Opcjonalnie o dowód starać się mogą także rodzice młodszych dzieci – ich dowody pozbawione będą informacji o odcisku palca, a ich okres ważności wyniesie 5 lat. Druga cecha biometryczna (pierwszą był podpis) pojawi się na polskich dowodach osobistych w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku.
Dane obywateli mają być bezpieczne
Janusz Cieszyński zapewnia, że sprzęt dostarczony do 2479 gmin w postaci 7450 skanerów jest w pełni bezpieczny. „Zapewniam: sprzęt, który będzie wykorzystywany gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych. Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych” – powiedział.
„W momencie, gdy już dowód zostanie wydany, te odciski nie będą przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych” – dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.
W drugiej połowie października rozdystrybuowanych zostanie dodatkowo 335 stacji mobilnych, umożliwiających skanowanie odcisku palca wnioskodawcy poza urzędem gminy. „Nasi urzędnicy dojadą na miejsce, pobiorą dane biometryczne, a następnie procedura wydania dowodu przebiegnie zgodnie z obowiązującymi przepisami” – powiedział Szafernaker.
Odcisk palca w warstwie cyfrowej dowodu to nie jedyna nowość. Dowody osobiste zmienią swą szatę graficzną – pojawi się chociażby oznaczenie państwa członkowskiego UE na tle flagi Unii Europejskiej.
Źródło: Cyfryzacja KPRM