Konstrukcja miała również przejść szereg udanych testów w specjalnym tunelu aerodynamicznym JF-12 – informuje dziennik South China Morning Post.
Ciąg generowany poprzez wybuch
Chińscy naukowcy zdecydowali się w końcu ujawnić więcej informacji technicznych związanych ze swoim nowym silnikiem – ich praca została opublikowana w Journal of Experiments in Fluid Mechanics. Liu Yunfeng, starszy inżynier w Instytucie Mechaniki Chińskiej Akademii Nauk wraz ze swoim zespołem od początku 2022 roku eksperymentował nad silnikiem generującym ciąg poprzez wybuch.
fot. Unsplash.com
Chińczycy twierdzą, że udało im się stworzyć rozwiązanie, które pozwala na napędzenie nowego silnika za pomocą nafty. Za pomocą prostej modyfikacji w postaci wypustki, ułatwienie zapłonu jest znacznie prostsze. I to przy zachowaniu kompaktowej komory silnika.
Inżynierowie z Państwa Środka mocno skupiają się na badaniu technologii pozwalającej zastosować napęd hipersoniczny w sektorze cywilnym, tym samym uwalniając nowy potencjał związany z transportem oraz poruszaniem się po świecie z niewiarygodną prędkością. Największym problemem według naukowców pozostają obecnie koszty budowy samolotów pozwalających na bezpieczne podróże z tak ogromną prędkością oraz sama eksploatacja tego typu pojazdów.
Wydaje mi się, że przyjdzie nam jeszcze naprawdę długo poczekać, zanim będziemy mogli wsiąść do czegokolwiek, co będzie, chociażby namiastką Concorde’a, a co dopiero samolotu latającego z prędkością Mach 9.
Źródło: SCMP / fot. Unsplash.com