Zastanawiacie się w tym momencie zapewne co z osobami starszymi, które nie muszą przecież posługiwać się sprawnie komputerami i smartfonami? O nich ustawodawca również pomyślał. Farmaceuci będą mogli wydawać leki także na podstawie wydruków informacyjnych, które drukowane będą z systemu przez lekarzy na życzenie pacjentów w trakcie wizyty.
Jak działa e-recepta?
E-recepta to naprawdę wygodne rozwiązanie. O ile papierową receptę można było zgubić, to recepty elektronicznej zgubić jest nie sposób.
Jak długo ważna jest e-recepta?
Nowoczesne recepty elektroniczne ważne są nawet przez 365 dni (tradycyjne ważne były przez miesiąc). Jedynie antybiotyki należy wykupić w przeciągu 7 dni, a zakup leków immunologicznych wypisywanych na receptę w ciągu 120 dni.
Lekarze w formie papierowej wciąż będą mogli wystawiać niektóre rodzaje recept. Wyjątki dotyczą:
- recept w ramach tzw. importu docelowego,
- recept dla osób o nieustalonej tożsamości,
- recept transgranicznych (do końca 2020 r.),
- recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
- braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.
Wdrożenie nowych rozwiązań na pewno nie utrudni pacjentom dostępów do leków. Nowe przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy po 8 stycznia wystawiali będą recepty papierowe. Mimo to lekarze zachęcani są do przechodzenia na nowe zasady.
Chcecie korzystać z e-recept lub chcecie umożliwić korzystanie z nich osobom bliskim? Dowiedzcie się jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić.
Źrodło: Gov.pl