Odkryto zdjęcie o najdłuższej w historii ekspozycji – powstawało latami

Maksym SłomskiSkomentuj
Odkryto zdjęcie o najdłuższej w historii ekspozycji – powstawało latami
Osiem lat i miesiąc temu studentka sztuk pięknych na Uniwersytecie Hertfordshire włożyła do puszki po piwie papier fotograficzny i zrobiła w niej niewielką dziurkę, tworząc aparat typu camera obscura. Następnie umieściła ten aparat na teleskopie należącego do uniwersytetu Obserwatorium Bayfordbury, po czym po prostu o nim… zapomniała. Teraz, lata później, tę prostą aparaturę odkryto, wraz ze znajdującym się w jej wnętrzu wyjątkowym zdjęciem.

Niezwykłe znalezisko

Jak się okazuje, zdjęcie, które odkryto wewnątrz pozostawionej na teleskopie w Obserwatorium Bayfordbury puszki, najprawdopodobniej jest zdjęciem o najdłuższej w historii ekspozycji. W końcu, to było naświetlane przez ponad osiem lat. Odnalazł je przez przypadek administrator odpowiadający ze stan techniczny sprzętu na terenie Obserwatorium Bayfordbury – David Campbell.

„Testowałam tę technikę na terenie Obserwatorium już wcześniej, ale dotychczas otrzymywane fotografie były dalekie od ideału – za sprawą wilgoci i zawijania się papieru fotograficznego.”, powiedziała Regina Valkenborgh, autorka zdjęcia o rekordowym czasie naświetlania, która teraz jest technikiem fotograficznym uczelni Barnet and Southgate College. „Nie zamierzałam przeprowadzić ekspozycji o tej długości i zaskoczyło mnie, że fotografia przetrwała.”

zdjecie-rekord

Zdjęcie autorstwa Reginy Valkenborgh, które było naświetlane przez osiem lat i jeden miesiąc. | Źródło: Regina Valkenborgh/Uniwersytet Hertfordshire

Tysiące wschodów i zachodów Słońca

Co tak w zasadzie widać na omawianym zdjęciu? Przedstawia ono, jak na przestrzeni ostatnich 97 miesięcy Słońce przecinało niebo, od swojego wschodu do zachodu. Tak, te wszystkie linie to tarcza Słońca. Na fotografii, po jej lewej stronie, widać też część kopuły teleskopu. Po prawej stronie znajduje się natomiast suwnica bramowa, która została zbudowana, gdy obraz miał cztery lata.

Poprzednie zdjęcie o rekordowym czasie ekspozycji naświetlało się przez cztery lata i osiem miesięcy, a jego autorem był niemiecki artysta Michael Wesely. Wesely regularnie tworzy podobne fotografie. Jedna z ostatnich przedstawiała na przykład renowację Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Co ciekawe, nawet jakby w kadrze prostego aparatu Reginy Valkenborgh pojawiła się jakakolwiek osoba, ta nie zostałaby uchwycona na zdjęciu. To za sprawą długiej ekspozycji, odbywającej się za pośrednictwem maleńkiego otworu aparatu, która powoduje, że na obrazie utrwalają się tylko obiekty poruszające się powoli. Właśnie takim obiektem jest Słońce.

Ciekawe, jakie będą dalsze losy niesamowitej fotografii. Trzeba przyznać, że chyba zasługuje ona na miejsce w jakimś muzeum.

Źródło: Uniwersytet Hertfordshire, fot. tyt. Pexels/ShareGrid

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.