Ojciec sztucznej inteligencji i informatyki, Alan Turing, trafi na brytyjskie banknoty

Maksym SłomskiSkomentuj
Ojciec sztucznej inteligencji i informatyki, Alan Turing, trafi na brytyjskie banknoty
Alan Turing był brytyjskim matematykiem i kryptologiem, który urodził się w 1912 roku w Londynie. Jest twórcą maszyny Turinga, która dzięki pomocy polskich naukowców przyczyniła się do złamania kodu Enigmy, jednym z prekursorów informatyki, a także ojcem sztucznej inteligencji. Alan Turing był także homoseksualistą, co sprawiło, że rząd Wielkiej Brytanii po II Wojnie Światowej odsądził go od czci i wiary, doprowadzając do jego samobójstwa. Dopiero teraz ten wybitny człowiek otrzymuje należne mu honory.

W 2009 roku brytyjski rząd oficjalnie przeprosił za to, jak dziesiątki lat wcześniej potraktował Turinga i po 61. latach uchylił wyrok, na który go skazano. Przypominam, że seks homoseksualny był w Wielkiej Brytanii nielegalny – Turing miał do wyboru więzienie lub terapię hormonalną (chemiczną kastrację). Uczony wybrał to drugie, co wpędziło go w depresję, a w konsekwencji pchnęło do samobójstwa. Teraz, Bank Anglii wybrał Alana Turinga jako osobę, której portret zagości na banknocie o nominalne 50 funtów.


Alan Turing został wybrany spośród 989 kandydatów, pośród których znajdowały się inne znamienite postacie świata nauki. Decyzję ogłosił prezes banku centralnego, Mark Carney. Najpierw 12 pretendentów wybrała specjalna komisja. Głos decydujący należał do Carneya.

Dlaczego Turing nazywany jest ojcem informatyki i sztucznej inteligencji? Otóż po wojnie zaprojektował on jeden z pierwszych elektronicznych komputerów, których zachowanie można było programować. Test Turinga do dziś pozostaje sposobem na określenie możliwości sztucznej inteligencji w zakresie upodobnienia się od strony „rozumowania” do człowieka.

Nowy banknot z wizerunkiem Alana Turinga wejdzie do obiegu w 2021 roku. Turing zastąpi na banknocie postaci Thomasa Newcomena i Jamesa Watta, którzy odpowiedzialni są za wynalezienie silników parowych.

Źródło: Twitter, inf. własna

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.