Nawet do 20 milionów miejsc pracy może zostać zastąpionych oraz w pełni zautomatyzowanych przez roboty – takie informacje przekazuje firma analityczna Oxford Economics. Co gorsza, sam proces już się rozpoczął i będzie tylko i wyłącznie postępował. Do 2030 roku możemy spodziewać się sporych zmian. W ciągu dekady praca w niektórych zawodach może zostać ograniczona lub całkowicie zlikwidowana. W całej tej sytuacji można znaleźć jednak inne, niewątpliwe plusy.
Automatyzacja oraz robotyka, która miałaby pozbawić ludzi 20 milionów miejsc pracy na świecie jednocześnie stworzy nowe zawody oraz miejsca pracy – przynajmniej w sektorze usług. To wszystko ma przełożyć się na wzrost gospodarczy. Każdy „wykwalifikowany” robot ma pozwolić na podwojenie możliwości oferowanych przez człowieka na danym stanowisku. Najbardziej narażeni są pracownicy najniższego szczebla pracujący chociażby w fabrykach.
Oxford Economics zwraca uwagę na kolejne skutki, które będą niosły za sobą redukcję zatrudnienia. Poprzez zmniejszenie stanowisk pracy urośnie nie tylko bezrobocie, ale również pogłębią się nierówności społeczne i ekonomiczne. Specjaliści oraz bardziej wykwalifikowani pracownicy nie będą musieli obawiać się o zwolnienie w swoim regionie. Praca umysłowa jest podatna na automatyzację, jednak nie we wszystkich dziedzinach.
Największe zmiany czekają Azję, a w szczególności Chiny. W fabrykach Państwa Środka wiele tysięcy osób zostanie zastąpionych robotami na liniach produkcyjnych oraz przy nieco mniej wymagających zajęciach montażowych.
W jakim sektorze najlepiej pracować, aby uniknąć problemów?
Oxford Economics twierdzi, że najmniej podatne na automatyzację branże to takie, które zawierają w sobie wymóg empatii, kreatywności oraz tak zwanej inteligencji społecznej – tego typu zawody mają być szeroko dostępne i otwarte jeszcze przez dziesiątki lat.
Od 2000 roku robotyzacja spowodowała zanik 1,7 miliona miejsc pracy – w tym 400 tysięcy w Europie, 260 tysięcy w USA oraz 550 tysięcy w Chinach.
Tego typu trend będzie tylko i wyłącznie postępował.
Źródło: BBC