Oto najmniejsza łódź świata. Wydrukowano ją w 3D

Maksym SłomskiSkomentuj
Oto najmniejsza łódź świata. Wydrukowano ją w 3D
{reklama-artykul}Technologia druku 3D jest naprawdę niesamowita. Co więcej, stale się ją rozwija, próbując drukować z jej pomocą narządy, jedzenie, całe domy, i wiele innych obiektów. Teraz z użyciem udało się stworzyć najmniejszą łódź świata, mierzącą od dziobu do rufy zaledwie 30 mikrometrów. To wartość trzy razy mniejsza niż… przeciętna grubość włosa.

Ostateczny sprawdzian dla drukarki 3D

Tak małą łódź zdołali wydrukować w 3D uczeni z Uniwersytetu w Lejdzie. Jest ona kopią modelu, który powstał z myślą o testowaniu możliwości drukarek 3D – 3DBenchy. Model ten zawiera wiele cech, których drukowanie może sprawiać problemy – zwisające zakrzywione powierzchnie, otwory o przeróżnych rozmiarach oraz różnym nachyleniu, i nie tylko. Zatem, stanowi on swego rodzaju benchmark (stąd nazwa).

„3DBenchy to struktura, którą zaprojektowano do testowania makroskopowych drukarek 3D, ponieważ ma kilka elementów stanowiących wyzwanie. Naturalnie, musieliśmy wypróbować ją też w skali mikrometrów.”, powiedziała jedna z badaczy, Daniela Kraft. „Z resztą, tworzenie pływającej łodzi o długości mierzonej w mikrometrach było niezłą zabawą.”

3dbenchy

Model 3DBenchy, zaprojektowany z myślą o testowaniu drukarek 3D. | Źródło: Wikimedia Commons/Creative Tools [CC BY 2.0]

Spośród wszystkich trudnych cech modelu 3DBenchy największe wyzwanie dla badaczy zdawał się stanowić jej kokpit. Niemniej, ich drukarka – Nanoscribe Photonic Professional – temu wyzwaniu sprostała, spisując się na medal.

Wyzwanie podjęte dla nauki

W zasadzie w jakim celu naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie wydrukowali w 3D tak małą łódź? Nie tylko dla zabawy. Daniela Kraft i jej zespół zajmują się prowadzeniem badań nad tak zwanymi mikropływakami (ang. microswimmers). Mowa o cząsteczkach, organizmach czy też strukturach stworzonych przez człowieka, które są zdolne do przemieszczania się w cieczach. Jednym z celów badaczy jest dążenie do zrozumienia biologicznych mikropływaków, takich jak bakterie.  

Z reguły badania związane z mikropływakami prowadzi się z użyciem cząsteczek w kształcie kul, ale wykorzystanie druku 3D rodzi w ich kwestii nowe możliwości. Aby pokazać te możliwości, uczeni z Uniwersytetu w Lejdzie wydrukowali w 3D wydrukowali nie tylko łódkę, ale również struktury w kształcie spirali, które przemieszczają się w wodzie rotując.

Ciekawe, czy kiedyś powstanie drukarka 3D, która zdoła wydrukować łódkę 3DBenchy w jeszcze mniejszym wydaniu. Cóż, biorąc pod uwagę to, jak szybko technologia pędzi do przodu, można stwierdzić, że pewnie jest to tylko kwestią czasu.

Źródło: Soft Matter, fot. tyt. Uniwersytet w Lejden

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.