Oto największy w Europie budynek wydrukowany w 3D. Nie uwierzysz, jak szybko powstał

Anna BorzęckaSkomentuj
Oto największy w Europie budynek wydrukowany w 3D. Nie uwierzysz, jak szybko powstał

Technologia druku 3D nieustannie się rozwija. W ostatnich latach eksperymentuje się z nią nawet, próbując drukować w 3D całe domy. Ba, czasem wykorzystuje się ją do stawiania jeszcze pokaźniejszych budynków. Kilka miesięcy temu powstał największy wydrukowany w 3D budynek w Europie. Zobacz nowy timelapse, który przedstawia proces jego narodzin.

Centrum danych wydrukowane w 140 godzin

Największy w Europie budynek wydrukowany w 3D powstał w Heidelbergu w Niemczech i znany jest jako Wave House, ze względu na charakterystykę jego elewacji. Chociaż ma on aż 600 metrów kwadratowych powierzchni, wydrukowano go w ciągu 140 godzin, czyli w zaledwie 6 dni.

Wave House został wydrukowany z użyciem drukarki BOD2 firmy COBOD International. Jak być może niektórzy z Was obliczyli, maszyna ta drukowała budynek z prędkością czterech metrów kwadratowych na godzinę. Budową kierowała grupa Peri, która już w 2020 roku zaczęła imponować, przesuwając granice wykorzystania druku 3D w budownictwie.

Omawiany budynek wygląda osobliwie – wyraźnie widać że powstał warstwa po warstwie. Dodatkowo uwagę zwraca fakt, że nie ma on dużych okien. To jest jednak podyktowane względami bezpieczeństwa, albowiem Wave House pełni rolę centrum danych.

Sposób na rozwiązanie problemu

Dlaczego Wave House wydrukowano w 3D? Jako że centra danych są wykorzystywane coraz częściej w obszarach podmiejskich, inżynierowie budowlani szukają sposobów na to, aby uatrakcyjnić ich wygląd. W końcu zwykle są to kanciaste bryły bez okien. Cóż, sięgnięcie po druk 3D niewątpliwie było dobrym pomysłem, albowiem Wave House wygląda naprawdę ciekawie. Trzeba jeszcze tylko odpowiednio zagospodarować jego otoczenie, aby to wyglądało tak, jak na koncepcyjnych renderach.

„Przez typowy brak okien i duże otwarte przestrzenie we wszystkich lub w głównych obszarach centrów danych, ze względów bezpieczeństwa i z innych powodów, centra danych wydają się wyglądać dość nudno i mało inspirująco” – COBOD wyjaśnia w komunikacie prasowym. „Dopóki takie centra danych są zlokalizowane daleko od miast, problem ten być nie jest aż tak wielki, ale coraz częstsza tendencja do umieszczania centrów danych bliżej użytkowników i w związku z tym lokalizowania ich na obszarach podmiejskich i w miastach stworzyła potrzebę budowy centr danych bardziej atrakcyjne wizualnie.”

Jestem niezmiernie ciekawa, kiedy w Europie zostanie wydrukowany w 3D jeszcze większy budynek. Jestem też ciekawa, jakie nietuzinkowe kształty budynki drukowane w 3D będą przyjmować. Czas pokaże jednak, jak powszechnie druk 3D będzie stosowany w budownictwie.

Źródło: COBOD, fot. tyt. COBOD

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.