Oto nowe skafandry kosmiczne NASA. Posłużą do nowych misji kosmicznych

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Oto nowe skafandry kosmiczne NASA. Posłużą do nowych misji kosmicznych
NASA zaprezentowała nowe skafandry kosmiczne, które mają zostać wykorzystane przy okazji kolejnych misji kosmicznych Agencji. Na specjalnej konferencji prasowej mogliśmy zobaczyć, jak dokładnie będzie wyglądał sam kombinezon dla astronautów, a także dowiedzieliśmy się więcej na temat jego realnych możliwości. Trzeba przyznać, że te są naprawdę imponujące. Czym więc nowe skafandry oznaczone jako xEMU będą różniły się od poprzednich projektów? Zmian jest naprawdę sporo.

Szef Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, Jim Bridenstine oraz inżynierowie odpowiedzialni za projekt skafandra oficjalnie rozpoczęli start projektu Artemis. W ramach tej misji do 2024 roku człowiek ma ponownie stanąć na powierzchni Księżyca. To jednak dopiero początek, NASA ma bowiem dużo większe ambicje. Finalnie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe skafandry xEMU mają pomóc człowiekowi w dotarciu na powierzchnię Marsa. Kombinezony zostały zaprojektowane przez Kristine Davis i Dustina Gohmerta.

Nowe skafandry xEMU zaoferują astronautom ulepszony sposób poruszania się – głównie dzięki elastyczności całej konstrukcji. Projektanci chwalą się, iż astronauci nie będą musieli już „skakać” w przestrzeni kosmicznej. Sam projekt jest także znacznie bardziej odporny na zanieczyszczenia znajdujące się w kosmosie – skafander nie posiada zamka, a w newralgicznych punktach zastosowano odpowiednie uszczelki.

Korzystając z nowego skafandra astronauci nie tylko będą mogli lepiej dopasować go do siebie i swojego wzrostu, ale także wytrzymają w nim dłużej poza statkiem – NASA deklaruje, iż będzie można przebywać w przestrzeni kosmicznej bezpiecznie przez około 8 godzin. Pierwotnie nowe skafandry xEMU będą testowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zanim zostaną użyte podczas innych misji. Kombinezony posiadają modułową konstrukcję, co oznacza, że każdy z modułów będzie mógł być ulepszany niezależnie od całości projektu.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na pierwsze testy „na żywo”.

Źródło: NASA

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.