Pierwszy satelita z drewna został wystrzelony w kosmos. Czy ten pomysł ma sens?

Anna BorzęckaSkomentuj
Pierwszy satelita z drewna został wystrzelony w kosmos. Czy ten pomysł ma sens?

Dotychczas wszelkie stworzone przez człowieka pojazdy, które znalazły się w przestrzeni kosmicznej, były wykonane z tworzyw sztucznych i metali. Teraz w kosmos wysłano natomiast pierwszego satelitę, który został wykonany z… drewna. Stworzył go zespół badaczy i studentów z Uniwersytetu w Kyoto oraz firmy Sumitomo Forestry.

Pierwszy satelita z drewna już w kosmosie

Omawiany drewniany satelita to LignoSat. Zbudowano go w ramach projektu LignoStella, którego celem jest próba ograniczenia przedostawania się do atmosfery szkodliwych cząstek metalu podczas spalania się w niej satelitów kończących swój żywot.

LignoSat nie jest wykonany w stu procentach z drewna, albowiem zawiera aluminiowe obramowanie, elektroniczne układy, panele słoneczne i anteny. Niemniej, jego ściany tworzy drewno magnolii szerokolistnej (Magnolia hypoleuca), pochodzące z lasów należących do firmy Sumitomo Forestry. Ściany te połączono tradycyjną japońską metodą znaną jako „Tomega Kakushi Ariku Mitsugi”, bez użycia kleju czy gwoździ.

Przez ostatnie cztery lata rozwiązania, które ostatecznie wykorzystano w drewnianym satelicie były intensywnie testowane. Teraz czeka je test ostateczny.

Misja dopiero się zaczyna

LignoSat dotarł póki co na Międzynarodową Stację Kosmiczną, na pokładzie kapsuły Dragon, która wczoraj została wystrzelona z Kompleksu Startowego 39A na terenie Centrum Kosmicznego im. im. Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral w Stanach Zjednoczonych. Kapsuła ta miała też dostarczyć na stację między innymi potrzebne zapasy.

Za jakiś czas LignoSat zostanie wyrzucony w przestrzeń kosmiczną i odbędzie sześciomiesięczną misję. Misja ta pozwoli sprawdzać, jak drewno sprawdza się w kosmicznych warunkach i jak radzi sobie z blokowaniem promieniowania kosmicznego.

Źródło: Reuters, fot. tyt. Uniwersytet w Kyoto

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.