Osoby podróżujące od czasu do czasu samolotem zdają sobie doskonale sprawę z przepisów dotyczących przewożenia płynów w bagażu podręcznym. Co do zasady, należy je wyjmować na etapie kontroli osobistej i umieszczać w strunowym, plastikowym woreczku. Niektóre lotniska na świecie nie egzekwują tego zakazu, ale w Polsce jest on przestrzegany. Miło mi poinformować, że już niebawem pierwsze lotnisko w naszym kraju nie będzie wymagało wyjmowania płynów, kosmetyków i elektroniki z bagażu podręcznego. Wkrótce potem dołączą do niego dwa kolejne.
Nowe skanery w Polsce. Płyny na lotnisku zostaną w bagażu podręcznym
Zgodnie z zapowiedziami z 2021 roku jesienią tego roku na warszawskim Lotnisku Chopina będą instalowane nowoczesne skanery prześwietlające bagaż podręczny. Pozwoli to znacząco skrócić czas odprawy pasażerów, którzy nie będą już proszeni o wyciąganie płynów, kosmetyków i elektroniki użytkowej ze swoich bagaży podręcznych. Podobno przygotowywane są dokumenty przetargowe na zakup urządzeń.
Polecamy: Gadżety na Wielkanoc i nie tylko. W sklepach Biedronka rusza wyprzedaż
Rzeczpospolita donosi, że skanery CT wprowadzane stopniowo na lotniskach w całej Europie, wkrótce trafią również na inne dwa polskie lotniska. Skanery 3D jeszcze w tym roku otrzyma Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice (Lotnisko Kraków), a w 2027 lub 2028 roku obsługujący coraz większą liczbę pasażerów Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach (Katowice Airport).
- Sprawdź też: Windows zyskał reklamę, którą pomylicie z wirusem
To nie jedyne udogodnienie, jakie czeka podróżujących z Lotniska Chopina. Jak podaje Fly4free.pl, Polskie Porty Lotnicze zakomunikowały już plan związany z przebudową stref kontroli bezpieczeństwa, montażu infrastruktury do samodzielnej odprawy przy bramkach 27-41 oraz zwiększenie liczby punktów kontroli dokumentów. Ważne novum stanowiły będą też stanowiska do samodzielnego nadawania bagażu rejestrowanego. W tym roku Lotnisko Chopina po raz pierwszy w historii odprawi ponoć nawet 20 milionów pasażerów.
Skanery wykorzystujące technologię tomografii komputerowej 3D zmniejsza kolejki i zwiększa komfort podróżnych. W niektórych krajach umożliwiły one podnieść limit płynów nawet… 20-krotnie. Przykładem są Helsinki (2 litry). Nie wiadomo jeszcze, czy polskie lotniska również zdecydują się na taki krok.
Źródło: RP.pl, Fly4free.pl