Pobito rekord prędkości transferu danych. To zasługa Japończyków

Maksym SłomskiSkomentuj
Pobito rekord prędkości transferu danych. To zasługa Japończyków
Badacze z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (NICT) w Japonii ustanowili nowy rekord prędkości transmisji danych z pomocą światłowodu, i to o ponad 140 Tb/s. Co najlepsze, rekordową prędkość przesyłu danych udało się im utrzymać na dystansie wynoszącym ponad 3000 kilometrów. To nie lada osiągnięcie.

Niemal dwukrotnie wyższa prędkość

Dotychczasowy rekord transferu danych za pośrednictwem światłowodu wynosił 178 Tb/s, a odpowiadali za niego uczeni z University College London. Badacze z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w Japonii uzyskali zaś prędkość o wartości 319 Tb/s. Osiągnięcie jej wymagało nieco sprytu. Co jednak najlepsze, rozwiązania opracowane w tym celu są kompatybilne z istniejącą infrastrukturą. Oznacza to, że jej usprawnienie nie byłoby trudnym zadaniem.

Prędkość 319 Tb/s uczeni z Japonii uzyskali, budując system transmisji, który w pełni wykorzystuje technologię WDM (ang. Wavelength Division Multiplexing) – rodzaj technologii zwielokrotniania sygnałów za pomocą światła laserowego – i łączy różne technologie wzmacniaczy. Sygnały reprezentujące dane są z użyciem laserów dzielone na 522 kanały, a następnie wysyłane do światłowodu.

transfer-system

System transmisji stworzony przez badaczy z NICT. | Źródło: NICT

Technologia, której niestraszne kilometry

W ramach swojego eksperymentu badacze wykorzystali światłowód czterordzeniowy (o standardowej średnicy, wynoszącej 0,125 mim). Rozciągał się on na długość 69,8 kilometra. To powiedziawszy, tworzył on pętlę – pętlę, którą w ramach badań sygnał miał pokonywać 43 razy. W rezultacie prędkość przesyłu danych na poziomie 319 Tb/s sekundę udało się utrzymać na dystansie 3001 kilometrów.

Za utrzymanie wspomnianej prędkości danych na dystansie ponad 3000 kilometrów odpowiadały wzmacniacze sygnału. Były to wzmacniacze nowego typu, wyposażone w rzadkie pierwiastki – tal i erb.

W przypadku omawianego eksperymentu badacze zdołali osiągnąć współczynnik transmisji danych wynoszący 957 petabitów na sekundę na kilometr. To wynik 2,7 razy większy niż dotychczasowy uzyskany podczas demonstracji z użyciem włókien SDM o standardowej średnicy zewnętrznej.

W przyszłości badacze z NICT zamierzają kontynuować pracę nad technologiami długodystansowego transferu danych. Być może w ten sposób uda im się jeszcze bardziej zwiększyć prędkość przesyłu danych, a także dystans, na którym dane można przesyłać bezstratnie.

Źródło: NICT, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.