Niemal dwukrotnie wyższa prędkość
Dotychczasowy rekord transferu danych za pośrednictwem światłowodu wynosił 178 Tb/s, a odpowiadali za niego uczeni z University College London. Badacze z Narodowego Instytutu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w Japonii uzyskali zaś prędkość o wartości 319 Tb/s. Osiągnięcie jej wymagało nieco sprytu. Co jednak najlepsze, rozwiązania opracowane w tym celu są kompatybilne z istniejącą infrastrukturą. Oznacza to, że jej usprawnienie nie byłoby trudnym zadaniem.
Prędkość 319 Tb/s uczeni z Japonii uzyskali, budując system transmisji, który w pełni wykorzystuje technologię WDM (ang. Wavelength Division Multiplexing) – rodzaj technologii zwielokrotniania sygnałów za pomocą światła laserowego – i łączy różne technologie wzmacniaczy. Sygnały reprezentujące dane są z użyciem laserów dzielone na 522 kanały, a następnie wysyłane do światłowodu.
Technologia, której niestraszne kilometry
W ramach swojego eksperymentu badacze wykorzystali światłowód czterordzeniowy (o standardowej średnicy, wynoszącej 0,125 mim). Rozciągał się on na długość 69,8 kilometra. To powiedziawszy, tworzył on pętlę – pętlę, którą w ramach badań sygnał miał pokonywać 43 razy. W rezultacie prędkość przesyłu danych na poziomie 319 Tb/s sekundę udało się utrzymać na dystansie 3001 kilometrów.
Za utrzymanie wspomnianej prędkości danych na dystansie ponad 3000 kilometrów odpowiadały wzmacniacze sygnału. Były to wzmacniacze nowego typu, wyposażone w rzadkie pierwiastki – tal i erb.
W przypadku omawianego eksperymentu badacze zdołali osiągnąć współczynnik transmisji danych wynoszący 957 petabitów na sekundę na kilometr. To wynik 2,7 razy większy niż dotychczasowy uzyskany podczas demonstracji z użyciem włókien SDM o standardowej średnicy zewnętrznej.
W przyszłości badacze z NICT zamierzają kontynuować pracę nad technologiami długodystansowego transferu danych. Być może w ten sposób uda im się jeszcze bardziej zwiększyć prędkość przesyłu danych, a także dystans, na którym dane można przesyłać bezstratnie.
Źródło: NICT, fot. tyt. Canva