Pociski Brimstone jadą na Ukrainę. Rosjanie mają prawo być przerażeni

Maksym SłomskiSkomentuj
Pociski Brimstone jadą na Ukrainę. Rosjanie mają prawo być przerażeni
Pomimo że oficjalnie wojnę defensywną z Rosją prowadzi wyłącznie Ukraina, to tak naprawdę z Federacją Rosyjskim walczy obecnie całe NATO. Do Ukrainy wysyłane są coraz większe partie mniej i bardziej zaawansowanej technologicznie broni. Wiemy już na przykład, że Polska wysłała Ukrainie ok. 200 czołgów T-72, a to przecież tylko jedna z mnóstwa dostaw, które mają pomóc Ukraińcom obronić się przed rosyjską agresją. W jednym z najnowszych doniesień Wielka Brytania potwierdziła, że jest w trakcie przekazywania na Ukrainę pocisków Brimstone. Co to za uzbrojenie?

Czytaj również: Virtus.pro zdyskwalifikowani. Gracz narysował literę Z w trakcie meczu

Wielka Brytania przekazuje Ukrainie pociski Brimstone

Brimstone był używany przez Royal Air Force (RAF) w samolotach takich jak Eurofighter Typhoon. Mogą być wykorzystywane zarówno do neutralizowania pocisków naziemnych, jak i statków morskich. Ekspert ds. obronności Paul Beaver twierdzi, że pociski Brimstone pozostają szalenie skuteczne nawet wtedy, gdy są wystrzeliwane z lądu.

brimstone

Pocisk Brimstone. | Źródło: MBDA

Brytyjski kierowany pocisk rakietowy Brimstone produkowany jest przez MBDA od 2005 roku. To kolejna broń typu wystrzel i zapomnij (ang. fire and forget), podobnie jak opisywany już przez nas NLAW. Po namierzeniu celu operator może wystrzelić pocisk, a Brimstone samodzielnie doń doleci. Co ciekawe, cel namierzany jest z dużą dokładnością, a celowniczy może precyzyjnie zaprogramować atak na określony typ celów, na przykład czołgi T-72. Więcej, może określić miejsce, w które dany pojazd ma zostać trafiony.

brimstone bsp

Pociski Brimstone zawieszone pod BSP. | Źródło: MBDA

Odpowiednik amerykańskiego AGM-114 Hellfire jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia przeciwpancernego pocisku dalekiego zasięgu, zdolnego do eliminowania z pola walki pojazdów opancerzonych z bezpiecznej odległości. Zasięg pocisku wynosi nawet 12 km, choć na ogół odpala się go z maksymalnie 8 kilometrów. Nawet z tej odległości Brimstone może niszczyć ciężko opancerzone cele, nawet takie wyposażone w pancerz reaktywny.

Pocisk można wystrzelić z samolotu, śmigłowca, ale też platform naziemnych. Długi na 1800 mm ma średnicę 178 mm i masę 48,5 kg. Zasilany napędem rakietowym na paliwo stałe osiąga prędkość lotu na poziomie do 1,5 Ma, czyli ok. 1835 km/h.

Zobacz również: Rosjanie pozwali Apple. Wściekli się o wyłączenie jednej z usług

Wielka Brytania nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział w rozmowie Sky News, że poza wysłaniem pocisków Brimstone na Ukrainę, Wielka Brytania chce dostarczyć tam pociski przeciwokrętowe. Rosyjskie statki mogą być używane do bombardowania miast, czemu za wszelką cenę trzeba zapobiec.

W strefie działań wojennych Morza Czarnego znajduje się obecnie około 20 okrętów rosyjskiej marynarki wojennej, w tym okręty podwodne.

Źródło: The Times, Forces.net

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.