Policja ma nowy sprzęt. Dokładne badanie trzeźwości już w radiowozie

Maksym SłomskiSkomentuj
Policja ma nowy sprzęt. Dokładne badanie trzeźwości już w radiowozie
Polska policja idzie z duchem czasu. Z roku na rok funkcjonariusze otrzymują coraz to nowocześniejszy sprzęt, pozwalający im pracować skuteczniej i w bardziej komfortowych warunkach. Tuż przed końcem 2022 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie pochwalili się nowym urządzeniem do badania stanu trzeźwości. Zaawansowany sprzęt umożliwia znaczące usprawnienie kontroli drogowych.

alkometr zambrow 3

Źródło: KPP Zambrów

Nowoczesny ALKOMETR w służbie polskiej policji

Funkcjonariusze z KPP W Zambrowie pokazali w sieci najnowszy sprzęt do przeprowadzania badań trzeźwości kierowców. Dzięki niemu policjanci mogą sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie na miejscu zdarzenia, bez konieczności dokonywania tego rodzaju pomiaru na urządzeniu stacjonarnym na komisariacie. Przypominam: prosty pomiar alkomatem w takich sytuacjach nie jest wystarczający.

alkometr zambrow 1
Źródło: KPP Zambrów

Urządzenie ALKOMETR kosztuje aż 16605 złotych. Ten konkretny egzemplarz został zakupiony dzięki dofinansowaniu ze środków samorządów terytorialnych powiatu zambrowskiego i będzie wykorzystywany właśnie na terenie tego powiatu.

alkometr zambrow 4
Źródło: KPP Zambrów

Życzymy, aby przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości mieli jak najmniej okazji do wykorzystania ALKOMETRu w praktyce. Nie ze względu na niską skuteczność w wykrywaniu osób jeżdżących na podwójnym gazie, a wzrostu odpowiedzialności po stronie kierowców.

alkometr zambrow 5
Źródło: KPP Zambrów

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi w Polsce wynosi 0,19999 promila alkoholu we krwi. Kierowca posiadający 0,2 – 0,5 promila alkoholu we krwi znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu i popełnia wykroczenie. Powyżej tej wartości popełnia przestępstwo skutkujące odpowiedzialnością karną.

0,2 promila alkoholu we krwi to 0,1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ile można wypić i kierować autem? Odpowiedź jest prosta: piłeś, nie jedź. Wszystko zależy bowiem od masy ciała, metabolizmu i wielu innych czynników.

Źródło: KPP Zambrów

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.