Co ciekawe, polskie myśliwce mają pomagać w zapewnieniu integralności przestrzeni powietrznej Sojuszu przez 24 godziny na dobę. Operacje przeprowadzane są bezpośrednio na wschodniej flance.
Polskie F-16 w akcji
F-16 to samoloty myśliwskie, które obecnie stanowią trzon lotnictwa bojowego polskich Sił Powietrznych. Konstrukcje te są przeznaczone do wykonywania zadań w ramach walki o powietrzną przewagę, a także do wsparcia innych rodzajów sił zbrojnych. Na ten moment w naszym kraju myśliwce znajdują się w dwóch bazach: w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, jak również w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
F-16s ensure the integrity of Allied air space 24/7 as part of @NATO’s enhanced Air Policing mission along NATO’s eastern flank#NATO has enhanced its defensive posture in the eastern part of the Alliance in response to #Russia’s invasion of #Ukraine #SecuringTheSkies pic.twitter.com/O3rW9Iscxq
— NATO Air Command (@NATO_AIRCOM) March 24, 2022
W Polsce samoloty F-16 wykorzystują do działania między innymi optoelektroniczny zasobnik obserwacyjno-celowniczy Sniper-XR, zasobnik rozpoznania obrazowego GD-110 czy też specjalne gogle umożliwiające nocne widzenie. Polskie myśliwce posiadają certyfikat NATINADS działający w ramach sojuszniczego systemu obrony powietrznej.
Pod koniec lutego tego roku polskie samoloty F-16 przechwyciły rosyjskie konstrukcje, które pojawiły się w przestrzeni powietrznej NATO. Krajowi piloci zidentyfikowali rosyjski samolot TU-134 CRUSTY i eskortowały je w bezpieczną przestrzeń. Oprócz tego, F-16 chronią również niebo nad Bałtykiem w ramach misji Baltic Air Policing NATO – ta misja ma potrwać do końca marca bieżącego roku.
W przypadku standardowych procedur nad polskim niebem patrol pełnią dwie maszyny. Kolejne dwie są utrzymywane w bazach Sił Powietrznych w gotowości do startu.
Źródło: Twitter / fot. Twitter – NATO Air Command