Polskie Kraby wysłane na Ukrainę. To potężna broń przeciw Rosji

Maksym SłomskiSkomentuj
Polskie Kraby wysłane na Ukrainę. To potężna broń przeciw Rosji
Polskie Radio powołując się na swojego rozmówcę z kręgów rządowych przekazało, że Polska przekazała Ukrainie osiemnaście armatohaubic Krab. Będą wykorzystywane wraz z haubicami kołowymi Caesar w wojnie obronnej przeciwko agresji wojsk rosyjskich. W grudniu ubiegłego roku Wojsko Polskie dysponowało łącznie 72 Krabami w trzech dywizjonach.

Ultranowoczesny AHS Krab przekazany Ukrainie

Armatohaubica samobieżna Krab to bez wątpienia jedna z polskich dum narodowych. Produkowana przez Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola broń dalekiego zasięgu od 2015 roku wykorzystuje nowe podwozie Samsung Techwin, znane między innymi z armatohaubicy K9 Thunder.

AHS Krab 2

AHS Krab. | Źródło: gov.pl

AHS Krab wykorzystuje amunicję kalibru 155 milimetrów o zasięgu minimalnym ok. 4,5 kilometrów i maksymalnym ok. 40 kilometrów. Szybkostrzelność serią to nawet 3 strzały na 10 sekund, a ogniem intensywnym 6 strzałów na minutę – można ją utrzymać przez 3 minuty. Szybkostrzelność praktyczna określa się na 2 strzały na minutę.

Na wyposażeniu pojazdu jest jeszcze karabin maszynowy kalibru 12,7 mm WKM-B, umieszczony na podstawie oraz dwie wyrzutnie granatów dymnych 902A 81 mm.

Chłodzony wodą silnik turbodiesel V8 o mocy 1000 KM pozwala rozpędzić Kraba do nawet 60 km/h na drodze. Prędkość w terenie spada do 30 km/h, a w trudnym terenie do 15 km/h. Zasięg pojazdu wynosi maksymalnie 400 kilometrów, choć po osiągnięciu masy bojowej na poziomie ok. 52 ton, nieznacznie spada.

AHS Krab ma 12,05 metra długości, 3,58 metra szerokości oraz 3,83 metra wysokości, uwzględniając wysokość karabinu maszynowego.

Na Ukrainę zmierzają kolejne transporty

Oprócz haubic Caesar i polskich Krabów na Ukrainę dotarły podobno także unowocześnione, choć nieco starsze od wcześniej wymienionych systemy M109 Paladin. Jeżeli wierzyć zapewnieniom Niemców i Holendrów, nasz wschodni sąsiad otrzyma jeszcze dwanaście armatohaubic Panzerhaubitze 2000.

Źródło: Polskie Radio, zdj. tyt. Wikipedia (CC BY 2.0)

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.