Maleńki robot-krab
Twórcami wspomnianego robota są badacze z Northwestern University. Ich maszyna jest wzorowana na krabie i mierzy zaledwie pół milimetra szerokości, dzięki czemu z łatwością mieści się na krawędzi monety.
Robot-krab z Northwester University potrafi chodzić, czołgać się, zginać się, skręcać, a nawet skakać. Jak twierdzi główny autor poświęconej mu pracy, maszyna może w ciągu sekundy pokonać dystans odpowiadający połowie długości jej ciała.
Robot sterowany laserami
Najciekawsze jest to, w jaki sposób omawiany robot się porusza, i jak został skonstruowany. Nie zaimplementowano w nim jakichkolwiek elektronicznych czy hydraulicznych układów. Zamiast tego zastosowano stop materiału z pamięcią kształtu, który zmienia swój kształt po podgrzaniu. Z pomocą precyzyjnego lasera badacze są w stanie szybko i zdalnie podgrzewać określone części robota, by zmieniać ich kształt i sprawiać, że ten będzie się przemieszczał. Cienka szklana powłoka pomaga chłodzić elementy maszyny, umożliwiając im powrót do pierwotnej pozycji.
„Ponieważ te struktury są tak małe, tempo chłodzenia jest bardzo szybkie.”, powiedział John Rogers, materiałoznawca z Northwestern University. „Ba, zmniejszenie rozmiaru tych robotów pozwala im jeszcze szybciej biegać.”
Co istotne, uczeni są w stanie wpływać na kierunek przemieszczania się robota, wybierając kierunek i stronę z których laser ma go oświetlać. Na przykład, oświetlenie robota z prawej strony sprawia, że robot przemieszcza się w lewo.
Obiecująca technologia
Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób roboty takie jak ten maleńki krab można by wykorzystywać. Potencjał jest ogromny. Można by używać ich do naprawiania i składania niewielkich struktur maszyn, a nawet jako chirurgicznych asystentów w procesach oczyszczania naczyń krwionośnych, w których doszło do zatoru, zatrzymywania krwotoków wewnętrznych czy usuwania nowotworów.
Rzecz jasna, robot-krab z Uniwersytetu Northwestern to na razie tylko eksperyment. Kto wie jednak, czy będzie tak zawsze. Jeśli zostanie on trochę dopracowany, być może dojdzie do jego komercjalizacji.
Źródło: Northwestern University, fot. tyt. Northwestern University