Recyklomaty stanęły w Warszawie. Przetwarzasz – wygrywasz

Maksym SłomskiSkomentuj
Recyklomaty stanęły w Warszawie. Przetwarzasz – wygrywasz
W połowie kwietnia w krakowskim ratuszu stanął butelkomat. Maszyna zachęcała mieszkańców Krakowa do recyklingu, premiując zwrot każdej pustej butelki PET kwotą 10 groszy. Bijąca rekordy popularności pożyteczna maszyna szybko zniknęła, bo… skończyły się pieniądze na jej utrzymanie. Teraz, podobne maszyny, lecz o znacznie większej funkcjonalności, stanęły w Warszawie.

Miasto stołeczne Warszawa przy współpracy z firmą Coca-Cola udostępniło warszawiakom dwa automaty, do których ci wrzucać mogą odpady opakowaniowe. Urządzenia znajdują się przy ul. Ząbkowskiej oraz w pobliżu pomnika Słowackiego na pl. Bankowym. Recyklomaty przyjmują butelki plastikowe, szklane oraz aluminiowe punkty. Nie zabrakło oczywiście elementu motywującego do zwrotów surowców przetwarzalnych.

Zwrot każdego z rodzajów pojemników na płyn premiowany jest specjalnymi eko-punktami. Te zbiera się za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony o nazwie ETS Portfel, dostępnej na systemy Android i iOS. Wystarczy zeskanować indywidualny kod w recyklomacie, a następnie pojedynczo wrzucić surowce.

Punkty za zwrot surowców można wymieniać na tańsze bilety do Multikina, Teatru Dramatycznego, Teatru Capitol oraz na darmową kawę w Costa Coffee. Prawdopodobnie liczba nagród zostanie zwiększona z czasem. To znacznie lepsze podejście od wypłacania niewielkich sum pieniędzy, które mogłyby doprowadzić do tego, że recyklomaty podzieliłyby los krakowskiego butelkomatu.

Warto zaznaczyć, że sam recyklomat jest ekologiczny – nie wymaga posiadania plastikowych kart, nie drukuje także na papierze żadnego potwierdzenia zwrotu surowców. Wszystko odbywa się w sposób w pełni cyfrowy.

Łącznie w Warszawie ma stanąć 10 takich maszyn. Do końca wakacji mają pojawić się przy urzędach dzielnic Białołęka i Ursynów, Bielany i przy Parku Fontann na Podzamczu. Kolejne lokalizacje zostaną ogłoszone w sierpniu.

Będziecie korzystać? 🙂 90% mieszkańców stolicy w przeprowadzonej sondzie odpowiedziało, że korzystałoby z takich urządzeń nawet bez możliwości otrzymywania benefitów.

Źródło: inf. prasowa

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.