Rewolucja w świecie LEGO. Nadchodzi koniec plastiku. Test masła zaliczony

Maksym SłomskiSkomentuj
Rewolucja w świecie LEGO. Nadchodzi koniec plastiku. Test masła zaliczony
W dzisiejszych czasach, w których korporacje za punkt honoru stawiają sobie bycie eko – co w wielu przypadkach kończy się co najwyżej na greenwashingu – ciężkie jest życie członków zespołu public relations duńskiej firmy LEGO. Producent najpopularniejszych klocków na świecie zmaga się z ciągłymi oskarżeniami dotyczącymi stosowania horrendalnych ilości plastiku. LEGO chce to zmienić, ale walka ta nie jest łatwa.

LEGO porzuca plastik – etapami

Jeszcze w 2022 roku LEGO zastąpi dołączane wewnątrz zestawów foliowe woreczki na klocki papierowymi torebkami. Stanie się tak po testach trwających mniej więcej dwa lata. Producent pochwalił się takim zamiarem jeszcze we wrześniu 2020 roku, a teraz uznał dopracował technologię produkcji na tyle, aby zawartość pudełka satysfakcjonowała klientów. Papierowe torebki będą też mniejsze o 14 procent od plastikowych.

„Otrzymaliśmy wiele listów od dzieci w sprawie ochrony środowiska, w których proszono nas o usunięcie jednorazowych plastikowych opakowań” – powiedział w zeszłym roku dyrektor generalny Grupy LEGO, Niels B. Christiansen. „Od jakiegoś czasu szukamy alternatyw, a pasja i pomysły dzieci zainspirowały nas do rozpoczęcia procesu daleko idących zmian”.

Nowe torebki są pozyskiwane w sposób zrównoważony, certyfikowane przez Forest Stewardship Council i w pełni nadają się do recyklingu. Obecne plastikowe torebki są jednorazowego użytku i nadają się do recyklingu tylko w niektórych częściach świata.

lego papierowe opakowanie

Płytka bazowa LEGO w papierowym opakowaniu. | Źródło: LEGO

Już teraz pudełka z klockami są wykonane z kartonu w 75 procentach pochodzącego z recyklingu. W papierowych torebkach w przeciągu kilku miesięcy sprzedawane będą też płytki bazowe LEGO.

To nie koniec innowacji.

Klocki LEGO nie będą plastikowe?

Grupa LEGO pracuje równolegle nad opracowaniem swoich pierwszych zrównoważonych klocków. Z początkiem tego roku zaprezentowano prototypowe zestawy klocków wykonanych z przetworzonych plastikowych butelek. Konsumenci obawiają się o trwałość i jakość klocków LEGO w wydaniu eko.

lego papierowe torebki
Klocki LEGO wewnątrz pudełka będą teraz sprzedawane w papierowych torebkach. | Źródło: LEGO

Firma intensywnie pracuje nad tym, aby materiał gwarantował nie tylko taką samą sztywność i siłę łączenia, ale też nie poddawał się wpływowi wysokich temperatur. Jeden z bardziej nietypowych testów zakłada smarowanie klocków masłem i weryfikowanie tego, jak tłuszcz reaguje z materiałem klocków. Dlaczego? Bo klockami LEGO często bawią się dzieci, które mają różne dziwne pomysły.

LEGO uważa, że przetworzone butelki PET są w stanie zastąpić dodatkowy podstawowy budulec w postaci ABS, odpowiadającego za ok. 80 procent materiału klocka. LEGO podaje, że litrowa butelka PET umożliwia wyprodukowanie aż 10 klocków 2×4.

Firma LEGO emituje obecnie około 1,2 miliona ton węgla rocznie, z czego około jedna trzecia pochodzi z produkcji materiałów.

Źródło: LEGO, BBC

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.