Robot z karabinem maszynowym zadba o granice Izraela

Aleksander PiskorzSkomentuj
Robot z karabinem maszynowym zadba o granice Izraela
{reklama-artykul}
Izrael wdrożył operacyjnie nowego robota, który jest w stanie działać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W oficjalnym komunikacie prasowym możemy przeczytać, że konstrukcja Jaguar została zaprojektowana do pół-autonomicznego działania. To jednak nie wszystko. Nie trzeba dużo, aby pomylić ją z Terminatorem.

Jaguar posiada bowiem na pokładzie karabiny maszynowe z amunicją 7,62 milimetra. Docelowo rozwiązanie to ma pomóc żołnierzom lepiej chronić granicę. Eksperci nie są jednak co do tego przekonani i proszą Izrael o ponowne przemyślenie działania swojego robota.

Pół-autonomiczny robot z karabinem. To przyszłość?

Nowy robot wojskowy, który będzie działał w ramach izraelskiego wojska został wyposażony w nowoczesne technologie, które pozwolą mu lepiej oceniać sytuację i działać. Na pokładzie znajdziemy między innymi kamery o wysokiej rozdzielczości, nadajniki, mocne reflektory oraz system do sterowania zdalnego. Robot może sam nawigować do wyznaczonego obszaru, a także identyfikować cele oraz przesyłać informacje na ich temat do dowództwa.

W przypadku potencjalnego oddania strzału, Jaguar ma wymagać działania od operatora. Oznacza to, że robot nie będzie podejmował decyzji o zabijaniu w sposób automatyczny. Oprogramowanie Jaguara pozwala mu jednak bez problemu dostosować i namierzyć cel, a także śledzić go podczas poruszania się. Robot Izraela będzie również w stanie samodzielnie się zniszczyć w sytuacji krytycznej, wymagającej podjęcia działania bezpieczeństwa.

izraelrobot2
fot. IDF

Eksperci zwracają uwagę, iż nieodpowiednie wykorzystanie pół-autonomicznej i autonomicznej broni może prowadzić w przyszłości do problemów. Obecnie kilka krajów rozwija technologie podobne do Jaguara – wśród nich są między innymi Stany Zjednoczone, które w najbliższych latach wykorzystają sztuczną inteligencję do rozprawiania się ze swoimi przeciwnikami.

Bardzo możliwe, że w nadchodzących latach pojawią się specjalne zapisy oraz regulacje międzynarodowe, które będa ograniczały działanie autonomicznych sprzętów na polu bitwy. Sztuczna inteligencja jest jednak przyszłością wojska. Czy tego chcemy czy też nie.

Źródło: IDF / fot. IDF

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.