Roboty wstrzyknięte w ciało powalczą z chorobą. I to nie science-fiction

Aleksander PiskorzSkomentuj
Roboty wstrzyknięte w ciało powalczą z chorobą. I to nie science-fiction
{reklama-artykul}
Już w przyszłości lekarze będą mogli wykorzystać małego robota, który zostanie wypełniony substancjami zabijającymi raka – po wstrzyknięciu go do ludzkiego ciała, robot będzie kierował się w stronę guza, aby go zniszczyć. To nie science-fiction. Nad takim pomysłem pracuje firma Bionaut Labs pochodząca z amerykańskiego Los Angeles. Opisywany startup chce być pierwszym przedsiębiorstwem, które będzie w stanie stworzyć rozwiązanie opierające się na mikro-robotach i działające w klinicznej rzeczywistości.

Robotem w chorobę

Bionaut Labs jest wspierane przez 20 milionów dolarów kapitału. Celem firmy jest stworzenie urządzenia o wielkości ziarenka bułki tartej, które w rzeczywistości jest robotem – lekarze będą mogli wysłać go w dowolne miejsce ciała, bez szkody dla użytkownika. Tak, tyczy się to nawet mózgu lub kręgosłupa. Sam robot będzie w stanie podawać precyzyjne dawki leków w odpowiednie miejsce. Plan zakłada przejście do badań klinicznych wraz z opisywanymi robotami już od 2023 roku.

Założyciel Bionaut Labs, Michael Shpigelmacher powiedział, iż przy tworzeniu Bionaut Labs w 2016 roku on i jego wspólnik chcieli rozwiązać największy problem współczesnej medycyny: dostarczenie leku we właściwe miejsce wraz z właściwą dawką.

bionautlabs2
fot. Marcelo Leal – Unsplash

Bionaut Labs bierze na celownik także skomplikowane choroby, których często nie da się wyleczyć w konwencjonalny sposób. Mowa tutaj o glejakach mózgu czy też nowotworach złośliwych zlokalizowanych w najważniejszym, ludzkim organie.

Na pierwszy rzut oka pomysł Bionaut Labs może przypominać to, nad czym obecnie pracuje Elon Musk i jego firma Neuralink. Nie pierwszy i nie ostatni raz widzimy technologie, które będą w przyszłości wykorzystywane do poprawy zdrowia i polepszenia kondycji ludzi.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko trzymać kciuki za powodzenie całego projektu.

Źródło: LA-Times / fot. Bionaut Labs

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.