Rosja grozi podwodnymi dronami nuklearnymi Posejdon. 'Zatopią Wielką Brytanię’

Maksym SłomskiSkomentuj
Rosja grozi podwodnymi dronami nuklearnymi Posejdon. 'Zatopią Wielką Brytanię’
Rosjanie są coraz odważniejsi, jeżeli chodzi o straszenie przywódców i mieszkańców europejskich krajów. W propagandowej telewizji państwowej Russia-1 przestrzegano już Europejczyków przed bronią nuklearną przenoszoną na pokładzie rakiet Sarmat RS-28, a teraz prezenter Dmitrij Kisieliow roztaczał wizje zniszczenia Wielkiej Brytanii za pomocą nuklearnych dronów Posejdon. Czym dokładnie są owe Posejdony?


Posejdon, czyli as w rękawie Rosji lub… totalny blef

Władimir Putin po raz pierwszy wspominał o nuklearnych dronach Posejdon w marcu 2018 roku. Zapewniał wtedy, że zbudowano kilka maszyn, czemu starają się zaprzeczać niemal jednogłośnie eksperci NATO. Ich zdaniem Posejdon to projekt niedokończony i straszak na miarę nieprzetestowanego w boju czołgu T-14 Armata.

poseidon dron nuklearny 2

Podwodny dron nuklearny Posejdon imponuje swoim rozmiarem. | Źródło: NavalNews

Rosja przekonuje, że dron o długości 24 metrów i średnicy dwóch metrów porusza się pod wodą z prędkością maksymalną 185 km/h, robiąc to na głębokości sięgającej do 1000 metrów. Realnie ma przemieszczać się znacznie wolniej, na głębokościach do 100 metrów, aby pozostawać niewykrywalnym dla niektórych radarów.

Rosyjscy oficjele twierdzą, że Posejdon może przenosić ładunki o mocy nawet 2 megaton oraz ładunki kobaltowe o podwyższonej radiacji. Pomimo że prezenter Russia 1 twierdzi, że pocisk byłby w stanie „zatopić Wyspy Brytyjskie falą tsunami o wysokości pół kilometra”, eksperci zgodnie twierdzą, że taka wizja może ziścić się najpewniej jedynie w snach o rosyjskiej potędze.

poseidon dron nuklearny mini
Domniemany schemat budowy drona Posejdon (NATO: Kanyon). | Źródło: NavalNews

Najwyższe, wiarygodnie zmierzone tsunami w historii wystąpiło w zatoce Lituya na Alasce. To niezwykłe wydarzenie zostało spowodowane ogromnym osuwiskiem, które wpadło do zatoki 9 lipca 1958 roku. Powstała wtedy fala wzniosła się w górę zbocza po przeciwnej stronie wąskiej zatoki na wysokość 518 metrów.

Źródło: YouTube

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.