Rosja: nasza hipersoniczna rakieta jest gotowa. Nikt jej nie zestrzeli

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Rosja: nasza hipersoniczna rakieta jest gotowa. Nikt jej nie zestrzeli
Napędzany hipersonicznie pocisk jest już gotowy – przyznało rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Całość została stworzona w ramach systemu Avangard, który wprowadzono do służby 27 grudnia bieżącego roku. Wykorzystanie hipersonicznej rakiety pozwala Rosji na teoretyczną możliwość bezbłędnego atakowania wybranych celów na całym świecie. Co gorsza, tego typu rakiety nie da się w żaden sposób zestrzelić. Porusza się ona bowiem zbyt szybko względem systemów obrony rakietowej i jest w stanie zmieniać swoją pozycję podczas lotu. Trzeba przyznać, że sama zwrotność rakiety może robić wrażenie.

Jest jednak małe „ale”. Obecnie trudno powiedzieć, na ile sama technologia w projekcie Avangard jest gotowa. Ile pocisków posiadają Rosjanie i czy są w stanie je szybko wystrzelić w powietrze? Amerykańscy eksperci otrzymali możliwość skontrolowania systemu Avangard na podstawie traktatu o broni nuklearnej – został on zawarty w 2010 roku.

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych nie komentują całej sytuacji: nie dali oni także jednoznacznie do zrozumienia czy hipersoniczna rakieta Rosji zagraża bezpieczeństwu świata.

Analitycy spekulują, iż chodzi tutaj po prostu o grę polityczną oraz swego rodzaju zastraszanie społeczeństwa. Rzekome działanie Avangard może jednak spowodować niepokój w niektórych krajach. Państwa takie, jak USA, Australia czy Chiny od dawna rozwijają własne systemy obrony rakietowej, które będą w stanie przeciwdziałać pociskom poruszającym się z prędkością wyższą od dźwięku. Cała sytuacja przypomina nieco okres zimnej wojny, kiedy to wiele krajów świata brało udział w wyścigu zbrojeń, aby zapewnić sobie pozorne bezpieczeństwo.

Rakiety hipersoniczne są kolejnym krokiem do stworzenia pocisków wykorzystujących napęd atomowy – tego typu technologie nigdy nie działały i za każdym razem wywoływały problemy. Jeden z nich zdarzył się między innymi w tym roku: pocisk eksplodował na poligonie Nionoksa pod Archangielskiem powodując powstanie pyłu radioaktywnego i zabijając pięć osób.

Źródło: MIL

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.