Jest jednak małe „ale”. Obecnie trudno powiedzieć, na ile sama technologia w projekcie Avangard jest gotowa. Ile pocisków posiadają Rosjanie i czy są w stanie je szybko wystrzelić w powietrze? Amerykańscy eksperci otrzymali możliwość skontrolowania systemu Avangard na podstawie traktatu o broni nuklearnej – został on zawarty w 2010 roku.
Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych nie komentują całej sytuacji: nie dali oni także jednoznacznie do zrozumienia czy hipersoniczna rakieta Rosji zagraża bezpieczeństwu świata.
Analitycy spekulują, iż chodzi tutaj po prostu o grę polityczną oraz swego rodzaju zastraszanie społeczeństwa. Rzekome działanie Avangard może jednak spowodować niepokój w niektórych krajach. Państwa takie, jak USA, Australia czy Chiny od dawna rozwijają własne systemy obrony rakietowej, które będą w stanie przeciwdziałać pociskom poruszającym się z prędkością wyższą od dźwięku. Cała sytuacja przypomina nieco okres zimnej wojny, kiedy to wiele krajów świata brało udział w wyścigu zbrojeń, aby zapewnić sobie pozorne bezpieczeństwo.
Rakiety hipersoniczne są kolejnym krokiem do stworzenia pocisków wykorzystujących napęd atomowy – tego typu technologie nigdy nie działały i za każdym razem wywoływały problemy. Jeden z nich zdarzył się między innymi w tym roku: pocisk eksplodował na poligonie Nionoksa pod Archangielskiem powodując powstanie pyłu radioaktywnego i zabijając pięć osób.
Źródło: MIL