Czytaj też: Elon Musk przekazał Ukrainie baterie Tesla Powerwall
Rosja i media rosyjskie straszą konfliktem nuklearnym
Jeden z zaproszonych do Russia1 gości sugerował, że „wystarczy jedna międzykontynentalna rakieta balistyczna Sarmat i Wielkiej Brytanii nie ma”. Prowadzący słusznie skontrował, że Wielka Brytania również dysponuje bronią nuklearną, w efekcie czego „na planecie nic nie przeżyje”. Ekspertka stwierdziła, że „w Kaliningradzie nie ma Sarmatów”, ale gdyby się tam pojawiły, to doleciałyby błyskawicznie do europejskich stolic.
Russian TV keeps threatening nuclear strikes against Western nations, desperately trying to deter them from continuing to help Ukraine. On a side note, this is the first state TV host who doesn’t seem to be eager to die for the Motherland, arguing with a trigger-happy lawmaker. pic.twitter.com/PBvBP5V1lk
— Julia Davis (@JuliaDavisNews) April 28, 2022
Obecni w programie jednogłośnie ustalili, że „tylko tak można rozmawiać z zachodem” i że „trzeba im pokazać tę grafikę”. Czym zatem dokładnie straszą nas Rosjanie? Czym jest Sarmat RS-28?
Zobacz również: Rosyjskie kina zaczęły wyświetlać pirackie filmy
Sarmat RS-28 – co to takiego?
RS-28 Sarmat to międzykontynentalna rakieta długa na 35,5 metra i ważąca około 100 ton. W kadłubie o średnicy 3 metrów mieszczą się ładunki jądrowe o sile sięgającej 8 megaton. Dla porównania, bomba zrzucona na Hiroszimę miała siłę „zaledwie” 16 kiloton.
Wewnątrz manewrującej w trakcie loty rakiety, trudnej do zestrzelenia przez systemy rakietowej, może znajdować się nawet 15 głowic jądrowych. Zasięg rakiety międzykontynentalnej RS-28 Sarmat to nawet 18 tysięcy kilometrów. Prędkość lotu wynosi nawet 25 560 km/h, czyli 7,1 km/s.
Według różnych źródeł, systemy startowe rakiet Sarmat RS-28 są wyposażone w system aktywnej ochrony „Mozyr”, mający na celu zniwelowanie przewagi potencjalnego przeciwnika przy uderzeniu wyprzedzającym. Wystrzeliwują one chmurę metalowych odłamków lub kulek kinetycznie niszczących nadlatujące bomby, pociski samosterujące i głowice ICBM na wysokości do 6 kilometrów.
W środę 27 kwietnia Rosja poinformowała o pomyślnym teście rakiety RS-28 Sarmat (Satan-II). Władimir Putin stwierdził wtedy, że broń „da do myślenia przeciwnikom Rosji”. Film ze startu rakiety opublikowano na Twitterze.
С космодрома „Плесецк” успешно запущена межконтинентальная баллистическая ракета стационарного базирования „Сармат”, заявили в Минобороны России. Куда запущена и зачем не сообщают, видимо запугивают США pic.twitter.com/kvDSQdodvm
— Ilya Ponomarev (@iponomarev) April 20, 2022
Źródło: Russia1, Twitter