Rosja straszy Europę bronią nuklearną. Czym jest Sarmat RS-28?

Maksym SłomskiSkomentuj
Rosja straszy Europę bronią nuklearną. Czym jest Sarmat RS-28?
Sytuacja wojsk rosyjskich prowadzących działania wojenne w Ukrainie według doniesień Pentagonu i innych zachodnich służb wywiadowczych wygląda coraz gorzej. Rosjanie nie dość, że nie realizują zakładanych celów, to kraje potępiające agresję militarną Federacji Rosyjskiej intensywnie dozbrajają Ukrainę, nie wahając się przekazywać jej broni ofensywnej. Rosyjska propagandowa telewizja Russia1 w jednej z najnowszych bulwersujących audycji podjęła temat konfliktu nuklearnego pomiędzy Rosją i Europą. Straszono, że rakiety Sarmat RS-28 dolecą do Berlina, Londynu i Paryż w czasie od 106 do maksymalnie 202 sekund.

Czytaj też: Elon Musk przekazał Ukrainie baterie Tesla Powerwall

Rosja i media rosyjskie straszą konfliktem nuklearnym

Jeden z zaproszonych do Russia1 gości sugerował, że „wystarczy jedna międzykontynentalna rakieta balistyczna Sarmat i Wielkiej Brytanii nie ma”. Prowadzący słusznie skontrował, że Wielka Brytania również dysponuje bronią nuklearną, w efekcie czego „na planecie nic nie przeżyje”. Ekspertka stwierdziła, że „w Kaliningradzie nie ma Sarmatów”, ale gdyby się tam pojawiły, to doleciałyby błyskawicznie do europejskich stolic.



Obecni w programie jednogłośnie ustalili, że „tylko tak można rozmawiać z zachodem” i że „trzeba im pokazać tę grafikę”. Czym zatem dokładnie straszą nas Rosjanie? Czym jest Sarmat RS-28?

Zobacz również: Rosyjskie kina zaczęły wyświetlać pirackie filmy

Sarmat RS-28 – co to takiego?

RS-28 Sarmat to międzykontynentalna rakieta długa na 35,5 metra i ważąca około 100 ton. W kadłubie o średnicy 3 metrów mieszczą się ładunki jądrowe o sile sięgającej 8 megaton. Dla porównania, bomba zrzucona na Hiroszimę miała siłę „zaledwie” 16 kiloton.

Wewnątrz manewrującej w trakcie loty rakiety, trudnej do zestrzelenia przez systemy rakietowej, może znajdować się nawet 15 głowic jądrowych. Zasięg rakiety międzykontynentalnej RS-28 Sarmat to nawet 18 tysięcy kilometrów. Prędkość lotu wynosi nawet 25 560 km/h, czyli 7,1 km/s.

Według różnych źródeł, systemy startowe rakiet Sarmat RS-28 są wyposażone w system aktywnej ochrony „Mozyr”, mający na celu zniwelowanie przewagi potencjalnego przeciwnika przy uderzeniu wyprzedzającym. Wystrzeliwują one chmurę metalowych odłamków lub kulek kinetycznie niszczących nadlatujące bomby, pociski samosterujące i głowice ICBM na wysokości do 6 kilometrów.

RS-28 Sarmat

RS-28 Sarmat. | Źródło: Vitaly V. Kuzmin

W środę 27 kwietnia Rosja poinformowała o pomyślnym teście rakiety RS-28 Sarmat (Satan-II). Władimir Putin stwierdził wtedy, że broń „da do myślenia przeciwnikom Rosji”. Film ze startu rakiety opublikowano na Twitterze.


Wcześniej opisywaną rakietę wystrzelono także z kosmodromu w regionie Archangielska 20 kwietnia.

Źródło: Russia1, Twitter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.