Kronshtadt Orion – BSP jak samolot bojowy
Kronshtadt Orion to rodzina rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych (BSP) opracowana przez Kronstadt Group. Istnieje kilka wariantów tego BSP, przeznaczonych zarówno na rynek krajowy Rosji, jak i eksportowy. Prace nad Orionem ruszyły w 2011 roku, a już w maju 2016 roku odbyły się jego pierwsze loty. O maszynie zrobiło się cicho do czasu, kiedy to rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przyznał, że ze sprzętu Rosjanie korzystali w Syrii.
Orion Inokhodets, czyli podstawowa wersja BSP, może przenosić cztery bomby KAB-20/KAB-50/UPAB-50 lub pociski X-50 o maksymalnej masie 200 kg. Orion-E to jego wariant przeznaczony na eksport, o niemal identycznych parametrach. Porusza się z prędkością przelotową ok. 120 km/h, na wysokości do 8000 metrów.
Dron może prowadzić rozpoznanie wizyjne, radarowe lub radiotechniczne podczas patrolowania określonego obszaru przez nawet 24 godziny. Operator może nim sterować zdalnie na dystansie do 250 kilometrów.
Źródło: Twitter
Orion-2 (Helios) to większa wersja BSP, przeznaczona do przenoszenia cięższych ładunków i poruszania się na wysokości powyżej 10000 metrów. Waży 5 ton i ma rozpiętość skrzydeł aż 30 metrów. Dla porównania, Bayraktar TB-2 ma rozpiętość skrzydeł na poziomie zaledwie 12 metrów.
Rosjanie chwalą się, że Orion może przenosić także pociski powietrze-powietrze, za pomocą których może niszczyć inne BSP i bronić się przed samolotami. Gen. dyw. Aleksander Nowikow, szef Biura Rozwoju Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, powiedział, że Orion jest w stanie eliminować tureckie bezzałogowce Bayraktar TB2 i inne BSP.
#Ukraine: In the 1st event of its kind in this conflict so far, a Russian Orion UAV was downed by the Ukrainian Air Defences.
This is a very modern Russian Medium-Altitude, Long-Endurance (MALE) Unmanned Aerial Vehicle, and most notably is armed, not merely for reconnaissance. pic.twitter.com/5wh8U9Cj0k
— Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) April 8, 2022
Inokhodets-RU (Sirius) to najdoskonalszy z modeli, poruszający się na wysokości maksymalnej 12000 metrów z prędkością przelotową do 295 km/h. Może przenosić maksymalnie 450 kg bomb lub pocisków. Ma 9 metrów długości, wysokość 3,3 metra i rozpiętość skrzydeł 30 metrów. Podobno nie wykorzystano go jeszcze w boju.
Orion zestrzelony w Ukrainie
Filmy krążące w sieci potwierdzają, że rosyjskie Oriony wyeliminowały co najmniej trzy ukraińskie pojazdy w oddzielnych atakach, spośród których pierwszy zarejestrowano w połowie marca. W piątek w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające wrak Oriona. Utrata choćby jednego z dronów jest określana jako znacząca, ponieważ cała rosyjska flota liczy podobno tylko około 30 Orionów.
There is at least one Turkish Bayraktar TB2 UCAV wreckage in Russia.https://t.co/adiaipIMvV pic.twitter.com/WjQ4TaPrPt
— Rob Lee (@RALee85) December 18, 2021
Ukraina miała na wyposażeniu 20 dronów Bayraktar TB-2 z początkiem agresji rosyjskiej. Podczas gdy na Ukrainę docierają kolejne dostawy rzeczonych BSP, Kronshtadt ma spore trudności z zaspokojeniem rosyjskiego popytu na nowe Oriony z powodu problemów Rosji z pozyskiwaniem zaawansowanych technologicznie komponentów. Nowe zachodnie sankcje prawdopodobnie tylko pogłębią te niedobory.