Rosja chce kupić od Iranu drony
Irańskie drony HESA Shahed-191 i Shahed-129 są obiektem zainteresowania Rosjan, pragnących nabyć je i wykorzystać w Ukrainie. Biały Dom przekazał, że prezentacja dronów odbyła się dwukrotnie na lotnisku Kashan – 8 czerwca i 15 lipca. Na dowód udostępniono zdjęcia satelitarne startujących i latających nad lotniskiem dronów z chwili, gdy samolot delegacji rosyjskiej stał zaparkowany na lotnisku.
Według informacji przekazywanych przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sulivana, Rosja ma nabyć nawet kilkaset dronów. Nie wiadomo w jakim terminie zostaną one dostarczone, ale z pewnością pomogą zwiększyć i tak dużą przewagę lotniczą Rosjan nad armią ukraińską.
Shahed-191 i Shahed-129 – co to za BSP?
Shahed-129 jest bezzałogowym statkiem powietrznym zaprojektowanym i zbudowanym w technologii stealth. Wprowadzony do służby w 2012 roku ma zasięg ok. 2000 kilometrów i może unosić się w powietrzu przez ok. 24 godziny.
Konstrukcja do złudzenia przypomina izraelskiego drona Elbit Hermes 450. Jego specyfikacja techniczna wciąż pozostaje tajemnicą dla służb wywiadu świata zachodu. Wiadomo, że może przenosić rakiety powietrze-ziemia, którymi to drony Shahed-129 ostrzelały w 2017 roku amerykańskie pozycje sił specjalnych w rejonie Al-Tanf w Syrii. Estymuje się, że dron ze stałym, trójzespołowym podwoziem z przednim podparciem i silnikiem napędzającym śmigło pchające przenosi maksymalnie cztery rakiety powietrze-ziemia Sadid-1.
Shahed-191, znany także jako Saegheh-2, to nowsza konstrukcja z 2014 roku, po raz pierwszy wykorzystana w boju w roku 2016. Podobno Iran do 2025 roku chciał wyprodukować „co najmniej” 50 takich dronów, co gryzie się nieco z rzekomym ogromnym zamówieniem ze strony rosyjskiej. Nie wiadomo czy możliwości produkcyjne Irańczyków wzrosły, czy gdzieś wdała się jakaś dezinformacja.
Shahed-191. | Źródło: internet
Shahed 191 przenosi dwie rakiety Sadid-1, porusza się z prędkością przelotową 300 km/h i ma zasięg rzędu 450 km. Może przenosić ładunek o maksymalnej masie 50 kg przez maksymalnie 4,5 godziny. Wykorzystany wcześniej w Syrii BSP obecnie znajduje się wyłącznie na wyposażeniu armii irańskiej.
Źródło: PAP, military-history