Samsung stawia na sztuczną inteligencję. Przedstawił wizję „AI dla każdego”

Anna BorzęckaSkomentuj
Samsung stawia na sztuczną inteligencję. Przedstawił wizję „AI dla każdego”

Jak wiadomo, sztuczna inteligencja staje się powoli coraz bardziej wszechobecna. Trwające obecnie targi CES pokazują, że już wkrótce będzie wykorzystywać ją w zaskakująco szerokim zakresie większość nowych urządzeń elektronicznych. Jedną z firm, która śmiało sięga po rozwiązania bazujące na AI jest Samsung, który w ramach targów CES przedstawił swoją wizję „AI dla każdego”.

Samsung pragnie, by AI ułatwiała nam życie

Strategia „AI dla każdego” Samsunga zakłada wykorzystywanie technologii AI w taki sposób, aby urządzenia tego producenta oferowały jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa i inkluzywności oraz aby były jeszcze bardziej energooszczędne. Okej, ale z czym to się je? Na szczęście Samsung szczegółowo nakreślił, w jaki sposób jego rozwiązania AI mają ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie.

Sztuczna inteligencja już jest wykorzystywana przez cały szereg produktów Samsunga – od telewizorów, przez urządzenia audio, sprzęt kuchenny, aż po inteligentne czujniki i nie tylko. Będzie jednak wykorzystywana przez kolejne urządzenia, i to w jeszcze szerszym zakresie. Rzecz jasna, strategia „AI dla każdego”, obejmuje też całe mnóstwo elementów ekosystemu SmartThings.

Sztuczna inteligencja w sprzęcie RTV i AGD

Zacznijmy od nowych telewizorów, o których już na łamach naszej platformy wspominaliśmy. Na przykład, Samsung Neo QLED 8K QN900D został wyposażony we wbudowany procesor AI, który automatycznie skaluje do 8K treści o niższej rozdzielczości. Ponadto posiada funkcję Active Voice Amplifier Pro, która analizuje głos i hałas w tle za pomocą sztucznej inteligencji celu optymalizacji wrażeń z oglądania telewizji.

Samsung AI
Samsung Neo QLED 8K QN900D. | Źródło: Samsung

Jeśli zaś chodzi o rozwiązania kuchenne, to 4-drzwiowa lodówka Flex Bespoke z systemem AI Family Hub zawiera wewnętrzną kamerę, która rozpoznaje do 33 różnych produktów spożywczych. Na podstawie rozpoznanych składników lodówka może sugerować przepisy z ich użyciem. Z kolei pralko-suszarka All-in-One Bespoke AI Laundry Combo wykorzystuje sztuczną inteligencję, by personalizować pranie i suszenie, zapamiętując nawyki użytkowników i wykorzystując uczenie maszynowe do sugerowania cyklu.

Samsung AI
Sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana przez jeszcze więcej urządzeń Samsung. | Źródło: Samsung

Z pomocą sztucznej inteligencji Samsung tchnął też nowe życie w swojego robota Ballie, zaprezentowanego na CES 2020. Teraz Ballie może wchodzić w interakcje z innymi urządzeniami, a także wyświetlać na ścianie dla użytkownika wybrane treści.

Sztuczna inteligencja łącząca całą sieć urządzeń

W kwestii rozwiązań software’owych warto zwrócić uwagę na nowe możliwości asystenta Bixby, który dzięki sztucznej inteligencji może teraz automatycznie kierować polecenia do najbardziej odpowiednich urządzeń w oparciu o lokalizację i aktywności użytkownika. Na przykład, jeśli użytkownik jest w kuchni i ogląda film z przepisem na lodówce Family Hub może zawołać „Hej, Bixby! Puść muzykę!”. Wtedy muzyka zacznie być odtwarzana z inteligentnego głośnika, a wideo z przepisem dalej będzie emitowane bez zakłóceń na lodówce.

Samsung AI
Asystent Bixby oferuje dzięki AI nowe funkcje. | Źródło: Samsung

Ponadto wspomniane już nowe telewizor Samsung wykorzystują usługę SamsungDaily+, czyli centrum domowej aktywności. Zapewnia ona szeroką gamę funkcji, w tym możliwość brania udziału w połączeniach wideo czy korzystania z wideokonsultacji weterynaryjnych.  Z kolei za pośrednictwem SmartThings w niektórych samochodach Hyundai będzie można wykorzystywać polecenia głosowe, by zdalnie włączać w nich nagrzewanie szyb, czy zamykanie lub otwieranie okien.

Wszystko to to tylko przykłady nowych funkcji bazujących na AI, które zmierzają do urządzeń i oprogramowania Samsung. O wielu z nich więcej szczegółów poznamy zapewne w nadchodzących miesiącach. Z resztą, część z nich prawdopodobnie będzie można wypróbować już wkrótce.

Źródło: Samsung, fot. tyt. Samsung

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.