Prototyp opracowano w ramach projektu „Pontis”, inicjatywy obywatelskiej wdrożonej we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii. Według przedstawicieli Samsunga, projekt ma na celu zapewnienie większej dostępności do technologii także osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, takimi jak porażenie czterokończynowe.
Jak to działa
Prototyp opracowano i przetestowano za pomocą unikalnej kombinacji istniejących technologii. Specjalne wzorce wizualne wyświetlane są w każdym z rogów ekranu telewizora, a czujniki umieszczone na głowie użytkownika mierzą różne rodzaje fal mózgowych generowanych w wyniku tej interakcji z obrazem. Odczytane wzorce fal są następnie przekładane na proste komendy pozwalające kontrolować telewizor – zmienić kanał czy dostosować głośność. Technologię przetestowano z różnymi grupami użytkowników, by w praktyce sprawdzić łatwość działania.
Od czerwca tego roku pierwszy prototyp takiego telewizora będzie rozwijany i optymalizowany. Drugi model poddany zostanie dalszym testom w ośrodkach rehabilitacyjnych i specjalistycznych szpitalach w Szwajcarii, aby technologia zyskała jeszcze większą funkcjonalność. Dzięki temu obsługa urządzeń elektronicznych przez osoby z niepełnosprawnościami będzie bardziej intuicyjna i lepiej dostosowana do życia codziennego.
Źródło: Samsung