W ramach wydarzenia Display Week 2024 Samsung Display zaprezentował kilka nowych produktów, ale najciekawszym z nich jest prototypowy monitor bazujący na technologii, która według niektórych może w przyszłości zastąpić technologię OLED. Mowa o technologii QD-LED. Co się za tą nazwą kryje?
Technologia QD-LED w skrócie
Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są telewizory QD-OLED, wykorzystujące kropkę kwantową i bazujące na matrycach OLED. Można też kupić telewizory QNED, również z kropką kwantową, ale już matrycą Mini-LED. W przypadku obydwu tych technologii diody LED lub OLED są wykorzystywane do dostarczania do kropek kwantowych, natomiast w telewizorach QD-LED kropki kwantowe to elektroluminescencyjne kropki kwantowe, które są samoemisyjne.
Innymi słowy, nowa technologia polega na bezpośrednim dostarczaniu prądu do kropek kwantowych, bez potrzeby tradycyjnych diod LED czy OLED. Mogliście też o niej słyszeć pod nazwą NanoLED lub QDEL.
„Ta technologia samoemisyjna nowej generacji obejmuje piksele QD RGB, które emitują światło bezpośrednio za sprawą dopływu prądu, bez potrzebu stosowania diod OLED.”, wyjaśnił Samsung.
Jak informuje Samsung, technologia QD-LED ma gwarantować bogatą gamę kolorów i świetną jakość obrazu. Ponadto, ze względu na brak warstwy organicznej, ma być wolna od problemów, z których znane są matryce OLED – problemów z wypaleniem.
Kolejną zaletą omawianego rozwiązania jest to, że matryce QD-LED można produkować przy użyciu technologii druku atramentowego (IJP) – tej samej, którą TCL wykorzystuje w przypadku swoich telewizorów OLED. Zwiększa to wydajność produkcji i obniża jej koszty przy produkcji na dużą skalę.
Skromny prototyp
Monitor QD-LED, który zaprezentował Samsung, nie imponuje specyfikacją. Cechuje się bowiem przekątną 18,2 cala oraz rozdzielczością 3200 x 1800 pikseli, przekładającą się na zagęszczenie pikseli na poziomie 202 PPI. Ponadto jego jasność to tylko 250 nitów. Ten model jest jednak tylko prototypem i to jak dotąd największym, jaki Samsung do tej pory pokazał. Wcześniejsze wersje miały 12,3 oraz 14 cali.
Firma Shoei Chemical, nowy właściciel firmy Nanosys zajmującej się produkcją kropek kwantowych dla wyświetlaczy, poinformowała, że ma plany przyspieszenia rozwoju technologii QD-LED. Pełnoprawna produkcja paneli QD-LED może wystartować jednak najwcześniej w roku 2025 lub 2026.
Głównym wyzwaniem stojącym przed technologią QD-LED może być kwestia żywotności niebieskiej kropki kwantowej. Podczas prezentacji swojego najnowszego prototypu Samsung niestety się w ogóle do tej kwestii nie odniósł.
Źródło: FlatpanelsHD, fot. tyt. Unsplash/Babak Habibi