Zobacz również: Polski Piorun razi Rosjan. Ukraińskie wojsko go uwielbia
Śmigłowce Mi-24 – stare, ale jare
Podczas wojny w Ukrainie możemy zaobserwować nietuzinkowy miks sprzętu ultranowoczesnego oraz mocno już przestarzałego. Z pamiętających czasy ZSRR śmigłowców Mi-24 korzystają zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie. Jak donoszą media rosyjskie, poranny pożar w znajdującym się na terytorium tego kraju Biełgorodzie, położonym ok. 40 kilometrów od granicy z Ukrainą, miał zostać wywołany przez rakiety wystrzelone właśnie z dwóch ukraińskich Mi-24.
Video shows moment oil depot in Russia’s Belgorod is hit by rockets, allegedly fired from Ukrainian helicopters pic.twitter.com/g63q225R1Q
— BNO News (@BNONews) April 1, 2022
Śmigłowiec Mi-24 oznaczany jest przez NATO jako Hind. Stworzony na przełomie lat 60. i 70. XX wieku był wykonywany w wielu różnych wariantach. Jego pierwotnym celem była eskorta maszyn transportowych oraz wspieranie natarcia piechoty. Co ciekawe, w części pasażerskiej śmigłowca można przenosić ośmiu żołnierzy, co jest rzeczą nietypową dla śmigłowców bojowych. Mi-24 jest nadal modernizowany i produkowany.
W najpopularniejszej chyba wersji Mi-24D śmigłowiec liczy sobie 21,35 m długości, przy czym kadłub ma 17,51 m długości i 1,7 m szerokości. Wysoki na 3,97 metra ma masę startową sięgającą nawet 11,5 tony. Prędkość przelotowa to 270 km/h. Zasięg to 595 km bez dodatkowych zbiorników paliwa oraz 1125 km z dodatkowymi zbiornikami. Maksymalny pułap lotu wynosi nawet 4,9 km.
Mi-24 w trakcie lotu. | Źródło: Canva Pro
Na uzbrojenie Mi-24 składają się 4 przeciwpancerne pociski kierowane 9M17P Skorpion-P oraz rakiety niekierowane kalibru 57 mm lub 80 mm, zależnie od zastosowanego zasobnika. Na pokładzie jest też działko kalibru 23 mm GSz-23L oraz pozostające w dyspozycji strzelca pokładowego stanowisko z KM JaKB kalibru 12,7 mm, będącym w stanie wystrzelić nawet 5000 pocisków na minutę. Mi-24 może przenosić cztery bomby o masie 50, 100 lub 250 kg. Oczywiście uzbrojenie zależy od zastosowania operacyjnego danej maszyny.
Do dziś ze śmigłowców Mi-24 korzysta ponad 50 państw. W oparciu o ten model stworzono m.in. mocno zmodernizowane wersje Mi-35M oraz Mi-24 Super Hind. Najczęściej spotykane warianty śmigłowca to Mi-24A, Mi-24D, Mi-24W, Mi-24P, Mi-24WP, Mi-24 Super Hind MK III oraz Mi-35M.
Mi-24P / Mi-35P w hangarze. | Źródło: Canva Pro
W trakcie radzieckiej interwencji zbrojnej w Afganistanie mudżahedini nazywali Mi-24 „diabelskim rydwanem”. Inne jego przydomki to „hokej” (w Polsce, od kształtu belki ogonowej), a także „Garbus” lub „latający czołg”.
Wciąż nie wiadomo kto przeprowadził atak
Strona ukraińska nie potwierdziła doniesień Rosji. Niektórzy eksperci sugerują, że mogła to być rosyjska operacja typu „false flag”, w ramach której to armia Federacji Rosyjskiej ostrzelała miasto, pragnąc oskarżyć o to Ukrainę.
„Rajd na położone kilkadziesiąt kilometrów od granicy magazyny paliw mógł być dla ukraińskich pilotów misją samobójczą” – sugerował w rozmowie z RMF FM gen. Jarosław Stróżyk. Mógł mieć na celu obniżenie morale Rosjan i wysłanie im czytelnego sygnału, co do zdolności bojowych Ukrainy.
Źródło: mat. własny