Pierwszy SMS
Pierwszy w historii SMS został wysłany 3 grudnia 1992 roku z Wielkiej Brytanii. Na treść pierwszego SMS-a nadanego przez Neila Papwortha, pracownika Vodafone, składały się życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia, wysłane jego kolegom z pracy. Wiadomości tekstowe pierwotnie wykorzystywane były do komunikacji jednostronnej.
Pierwsze SMS-y wykorzystywali przede wszystkim operatorzy sieci. Za ich pomocą informowało się konsumentów o awariach, zmianach w cennikach i innych ważnych wydarzeniach. Pierwotnie SMS-ów nie dało się nawet wysyłać pomiędzy sieciami. Prawdziwy boom na SMS-y nastał, gdy zainteresowali się nimi nastolatkowie.
Ile znaków w SMSie?
Standardowy SMS liczył sobie maksymalnie 160 znaków w kodowaniu 7-bitowym. Nie zawierał polskich znaków. Dodanie polskiej litery zmieniało kodowanie na 8-bitowe i skraca długość wiadomości do 140 znaków. Z czasem nowe telefony wykorzystywały kodowanie 16-bitowe (UCS-2), przez co zastosowanie polskiego znaku zmniejszało długość wiadomości do zaledwie 70 znaków.
Na przestrzeni lat rozwinięto technologię pozwalającą łączyć wiele wiadomości w jedną i wysyłać dłuższe teksty, liczące nawet 900 znaków. Oczywiście na taką długą wiadomość składało się kilka mniejszych.
SMS, EMS, MMS
SMS wraz z rozwojem otrzymywał nowe funkcje. Po latach za jego pomocą dało się wysyłać także obrazy (MMS) i dźwięki (EMS). Małą popularnością cieszyła się usługa wysyłania SMS do sieci stacjonarnej.
Utrata znaczenia SMS
Z czasem użytkownicy telefonów zaczęli wysyłać sobie SMS-y przez bramki internetowe. Pisanie wiadomości z poziomu klawiatury komputera było wygodniejsza i tańsze.
SMS zaczął tracić na znaczeniu w związku z rozwojem komunikatorów internetowych i upowszechnieniem się Internetu, zwłaszcza na smartfonach. SMS-y zostały wyparte przez wysyłanie sobie wiadomości na Gadu-Gadu, a później komunikatorach mobilnych jak Messenger i WhatsApp. SMS-om nie pomógł nawet fakt, że stały się one nielimitowane w ramach często bardzo taniej abonamentu.
Obecnie SMS-y wykorzystuje się najczęściej do komunikacji firma-konsument, choć oczywiście wciąż wiele osób wysyła sobie tego rodzaju „klasyczne” wiadomości.
Wśród czytelników serwisu Instalki.pl znajdzie się niejedna osoba, która w swoim życiu nigdy nie wysłała SMS-a… mamy rację?
Źródło: mat. własny