Sonda NASA będzie kapsułą czasu pozostawioną dla przyszłych pokoleń

Maksym SłomskiSkomentuj
Sonda NASA będzie kapsułą czasu pozostawioną dla przyszłych pokoleń
Później w tym roku NASA wyśle w przestrzeń kosmiczną sondę, która wybierze się w 12-letnią podróż, by odwiedzić asteroidy w pasie planetoid między orbitami Jowisza, a także kilka tak zwanych asteroid trojańskich. Jak się jednak okazuje, będzie też ona kapsułą czasu pozostawioną dla przyszłych pokoleń.

Jak list w butelce

Lucy, bo tak brzmi nazwa sondy, w zeszłym tygodniu została wyposażona w tablicę, na której umieszczono między innymi umieszczono wiadomości od laureatów Nagrody Nobla i muzyków, a także obraz konfiguracji, jaką Układ Słoneczny przyjmie 16 października 2021 roku. Właśnie tego dnia maszyna zostanie wystrzelona poza ziemską atmosferę.

Podobnie jak sondy Pioneer i Voyager, Lucy przekaże zapisaną w niej wiadomość każdemu, kto być może w końcu przechwyci statek. Niemniej, podczas gdy poprzednie sondy zawierają wiadomości przeznaczone dla obcych, ponieważ zostały wystrzelone w kierunku przestrzeni międzygwiezdnej, Lucy zawiera wiadomość dla przyszłych ludzi, bowiem ma pozostać w Układzie Słonecznym.

Co tak dokładnie zapisano na tablicy, którą umieszczono wewnątrz Lucy? Mowa na przykład o cytatach obrońcy praw obywatelskich Martina Luthera Kinga Jr., pisarzy i poetów takich jak Orhan Pamuk, Louise Glück, Amanda Gorman, Joy Harjo i Rita Dove, naukowców Alberta Einsteina i Carla Sagana oraz muzyków, w tym wszystkich Beatlesów oraz gitarzysty Queen i astronoma Briana Maya. To, jak tablica będzie wyglądać, można zobaczyć poniżej.

lucy-tablica

Wygrawerowana tablica umieszczona przez NASA wewnątrz sondy Lucy. | Źródło: NASA

Sonda, która spojrzy w przeszłość Układu Słonecznego

Misja Lucy skupia się na wspomnianych asteroidach trojańskich. Asteroidy trojańskie to dwie grupy kosmicznych skał, które krążą wokół Słońca poza pierścieniem pasa asteroid, po orbitach bardzo podobnych do orbity Jowisza. Takich asteroid jest całe mnóstwo, ale Lucy (nazwana na cześć najsłynniejszej przedstawicielki hominidów Australopithecus afarensis – szkieletu odkrytego w 1974 roku) odwiedzi tylko siedem z nich.

Asteroidy trojańskie są intrygujące, ponieważ uważa się, że powstały we Wczesnym Układzie Słonecznym. Mogą stanowić one zatem całe skarbnice cennych informacji. Tak jak szkielet australopiteka Lucy pomógł paleoantropologom w zrozumieniu ewolucji człowieka, tak NASA ma nadzieję, że sonda Lucy powie astronomom co nieco o ewolucji Układu Słonecznego.

trojany

Asteroidy Trojańskie krążą wokół Słońca po orbitach zbliżonych do orbity Jowisza. | Źródło: Wikimedia Commons

Lucy jest jednym z produktów Programu Discovery. Jest to ta sama inicjatywa, w ramach której NASA wyśle na Wenus sondy DAVINCI+ i VERITAS. Misja Lucy zakończy się w 2033 roku, czyli mniej więcej w tym samym czasie, kiedy te dwa pojazdy dotrą do Wenus. Jak jednak można się domyślić, po tym czasie nie wróci ona na Ziemię. Zamiast tego przez najpewniej setki tysięcy lat będzie ona krążyć ona między Ziemią a trojanami.

Ciekawe czy za tysiące lat ktoś faktycznie przechwyci Lucy. Jeszcze ciekawsze jest, jak wtedy będzie wyglądała Ziemia i jak bardzo odmiennymi językami od dzisiejszych będą wówczas mówić jej mieszkańcy.

Źródło: Phys.org, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.