SpaceX z zielonym światłem na rozbudowę sieci Starlink

Anna BorzęckaSkomentuj
SpaceX z zielonym światłem na rozbudowę sieci Starlink
Jak dotychczas SpaceX wystrzeliło w przestrzeń kosmiczną około 3600 satelitów Starlink (jakieś 2600 spośród nich dziś funkcjonuje). To jednak ułamek liczby satelitów, jaką sieć Starlink ma ostatecznie tworzyć. Elon Musk pragnie bowiem, aby ta sieć składała się w przyszłości z co najmniej 12 tysięcy satelitów, a w dalszej przyszłości nawet z 42 tysięcy.

Teraz SpaceX jest o krok bliżej zrealizowania swojego celu. W 2020 roku firma poprosiła amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC) o zgodę na wystrzelenie w kosmos 29 998 satelitów Starlink drugiej generacji. FCC właśnie udzieliła tej zgody – w częściowej formie, ale i tak ma ona duże znaczenie. Komisja dała SpaceX zielone światło na zbudowanie i wystrzelenie w kosmos 7 500 satelitów drugiej generacji.

Uzasadnione ograniczenie

FCC na razie ograniczyła liczbę satelitów, które SpaceX może wystrzelić, z obaw o kosmiczne bezpieczeństwo i zaśmiecenie orbity Ziemi. Przyznany limit ma ułatwić zachowanie bezpieczeństwa w kosmosie oraz ochronę innych satelitów oraz operatorów naziemnych przed szkodliwymi zakłóceniami.

Zobacz też: Elon Musk wyłączył 1300 terminali Starlink na Ukrainie. Chce więcej pieniędzy

Warto przypomnieć, że dotychczas wiele firm, naukowców, a nawet NASA wyraziło swoje obawy względem planu SpaceX zakładającego wyniesienie na orbitę kilkudziesięciu tysięcy satelitów. W końcu, wcześniej FCC wydała SpaceX zgodę na wystrzelenie 12 tysięcy satelitów pierwszej generacji. Tak ogromna liczba satelitów może doprowadzić na orbicie Ziemi do zwiększonego ryzyka kolizji, a także utrudnić prowadzenie astronomicznych obserwacji, a nawet planowanie okienek startowych.

Satelity większe, ale efektywniejsze

Co istotne, satelity Starlink drugiej generacji będą większe i cięższe niż te pierwszej generacji. Każdy z satelitów drugiej generacji ma mieć około 7 metrów średnicy i ważyć około 1,25 tony. Tymczasem, satelity pierwszej generacji ważą po około 260 kilogramów. Wzrost masy wiąże się między innymi z wyposażeniem Starlinków 2.0 w wielkie anteny, za sprawą których będą efektywniejsze.

Satelity Starlink drugiej generacji mają być nawet w stanie łączyć się z telefonami komórkowymi na Ziemi. Dlatego SpaceX nawiązało współpracę z T-Mobile, w ramach której przedsiębiorstwa zamierzają wyeliminować istnienie na planecie stref bez zasięgu komórkowego.

Oczywiście, przyznanie zgody przez FCC to jedno, a pierwsze loty satelitów Starlink drugiej generacji to już zupełnie inna kwestia. Ze względu na masę tych satelitów, na orbitę mają wynosić je rakiety Starship. Tymczasem, rakiety te wciąż są w fazie rozwoju. Pierwszy testowy lot orbitalny jednej z nich ma odbyć się dopiero w tym miesiącu.

Starlink w Polsce

Przypominamy, że z Internetu Starlink można korzystać na terenie naszego kraju. Cena abonamentu wynosi 335 zł miesięcznie, jednakże wymagane jest również dokonanie jednorazowej opłaty za sprzęt do odbioru sygnału – opłaty w wysokości 2 200 złotych. Usługę zamówisz na stronie Starlink.

Źródło: FCC, fot. tyt. SpaceX

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.