MO/GO to nowoczesne spodnie stworzone przez Skip Innovations Inc., firmę powiązaną z Google X Labs. Wzbogacone o wbudowany egzoszkielet, pomagają wzmocnić nogi nawet o 40%, co sprawia, że użytkownik czuje się lżejszy o około 13 kg. Projekt powstał we współpracy z Arc’teryx, firmą doświadczoną w produkcji sprzętu wspinaczkowego i narciarskiego.
Spodnie turystyczne MO/GO
MO/GO, czyli „MOuntain/GOat„, to hybrydowy egzoszkielet połączony z wytrzymałymi spodniami outdoorowymi. Ich technologia wykorzystuje serwomotory w stawach kolanowych i w ten sposób wspomaga pracę mięśni czworogłowych i dwugłowych uda. Użytkownik natomiast odczuwa znaczny wzrost mocy podczas chodzenia lub wspinaczki.
Spodnie turystyczne z egzoszkieletem stworzono z myślą o pokonywaniu przeszkód m.in. podczas wędrówek górskich. Wynalazek zmniejsza zmęczenie mięśni, co wydłuża czas aktywności na świeżym powietrzu. Spodnie są zasilane baterią, która zapewnia ponad trzy godziny wsparcia. Technologia regeneracyjna ładuje ją podczas schodzenia z gór, podobnie jak w przypadku hamowania regeneracyjnego w pojazdach elektrycznych.
Kompaktowe silniki są zintegrowane z egzoszkieletem, który zatrzaskuje się na lekkich mankietach z włókna węglowego, noszonych wewnątrz spodni. Mocowania te pokrywają się z otworami w nogawkach spodni, umożliwiając podłączanie i odłączanie zewnętrznego modułu zasilanego w razie potrzeby.
Trzy przyciski na urządzeniu służą do włączania i wyłączania zasilania oraz zmiany intensywności wspomagania. Zestaw czujników połączonych z modułem komputerowym dokonuje również regulacji w czasie rzeczywistym w zależności od terenu i stylu chodzenia.
Korzyści z użytkowania
MO/GO już teraz przynosi korzyści osobom z problemami z mobilnością. Przykładowo, jeden z użytkowników, który nie mógł wchodzić po schodach przez 25 lat, dzięki egzoszkieletowi zdołał to zrobić dwukrotnie. Inny przypadek to starszy alpinista, który dzięki wsparciu technologii znów zaczął się wspinać.
Spodnie aktualnie są dostępne w przedsprzedaży na stronie internetowej firmy za około 17821 złotych (4500 dolarów). Planowana dostawa spodziewana jest pod koniec 2025 roku. Produkt będzie można także wypożyczyć przez całą jesień. Niestety tylko w zachodnich Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie.
Źródło: Arc’teryx Academy